Dobra nebulizacja, czyli jak walczyć z katarem – skutecznie

Leczenie przeziębienia i kataru nie należy do najłatwiejszych. Nie jest to jednak czynność niemożliwa. Dziś dostępnych jest wiele różnych metod, które w mniejszym bądź większym stopniu pomagają zwalczyć uporczywy kaszel i gęstą wydzielinę w drogach oddechowych. Jedną ze skuteczniejszych metod w walce z przeziębieniem i grypą, jest nebulizacja. Wykonuje się ją w bardzo prosty sposób, o czym powiemy sobie już niebawem.

Nebulizacja i rodzaje nebulizatorów – o czym warto wiedzieć?

Nebulizacja to rodzaj terapii inhalacyjnej. Stosuje się ją zarówno w warunkach szpitalnych, ambulatoryjnych, jak i domowych. Jest całkowicie bezinwazyjna i bezbolesna, dlatego poleca się ją szczególnie małym dzieciom oraz osobom z problemami dotyczącymi układu dróg oddechowych.

Do przeprowadzenia nebulizacji potrzebny jest specjalny sprzęt, czyli nebulizator. Na rynku dostępnych jest dziś wiele różnych modeli nebulizatorów, jednak za najskuteczniejszy uważa się nebulizator membranowy – oprócz niego są jeszcze nebulizatory kompresorowe i ultradźwiękowe. Każdy model działa w nieco inny sposób, jednak cel jest ten sam. Wsparcie leczenia, terapia i profilaktyka schorzeń oraz chorób układu dróg oddechowych.

Nebulizator membranowy z powodzeniem sprawdzi się w leczeniu osoby dorosłej, jak i małego dziecka. Jest o tyle dobry, że nie wydaje z siebie głośnych dźwięków, tak jak to jest, np. w przypadku nebulizatorów ultradźwiękowych. Jest również poręczny, więc można zabierać go w dłuższą podróż. Co bardzo ważne, przy jego pomocy można podawać wszystkie leki przeznaczone do nebulizacji, w tym, w szczególności roztwór soli fizjologicznej NaCl o stężeniu 0,9%. Trzeba natomiast uważać na substancje, które zawierają w składzie oleje, estry, kwas hialuronowy oraz ekstrakty ziołowe.

Przeczytaj również:    Jakie są objawy zapalenia ucha zewnętrznego? 

Nebulizacja to skuteczna metoda na walkę z katarem i różnego rodzaju infekcjami układu dróg oddechowych. Niemniej, tak jak w przypadku większości terapii, ma swoje wskazania i przeciwwskazania. Polecana jest przy: astmie; zapaleniu zatok; zapaleniu płuc; POChP; oraz uporczywym kaszlu, szczególnie suchym. Natomiast odradzana przy: gruźlicy; chorobach serca; krwotokach z dróg oddechowych; oraz ciężkiej niewydolności krążeniowo-oddechowej.

Na co pomaga i jak działa nebulizacja?

Przede wszystkim bardzo dobrze rozrzedza zalegającą w drogach oddechowych plwocinę i pomaga w jej odkrztuszaniu. Jest także skutecznym sposobem na nawilżenie nadmiernie wysuszonych błon śluzowych nosa i gardła. Działa też łagodząco na podrażnienia – dzięki temu, szczególnie małe dzieci, mogą spać spokojnie. Największą zaletą nebulizacji jest jednak to, że działa ona natychmiastowo. Bezpośrednio uderza w miejsce przeznaczenia i przynosi ulgę choremu.

Wykonując nebulizację w domu, można uzyskać szybkie efekty w bardzo krótkim czasie. Metoda ta pozwala na podawanie kilku leków w kilku dawkach naraz. Chory nie musi przy tym wykazywać się zdolnością synchronizacji wdechów z wydechami. Wystarczy, że oddycha spokojnie i głęboko.

Warto tutaj również wspomnieć, że nebulizator (zarówno membranowy, jak i pozostałe rodzaje) działa miejscowo i nie wywołuje przy tym żadnych skutków ubocznych. Skutecznie omija przewód pokarmowy i nie powoduje podrażnień – w przeciwieństwie do co po niektórych środków doustnych, czy dożylnych. Warto więc zaopatrzyć się w taki sprzęt do domowej apteczki. Jest on skuteczny i pozwala szybko zwalczyć katar, przeziębienie oraz inne infekcje dróg oddechowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *