Szkolenie psa – od czego zacząć? Porady na początek

Szkolenie psa jest podstawą, nawet jeżeli będziesz robić to w niewielkim stopniu. Jeżeli nie nauczysz zwierzaka, jakich zachowań nie wolno wykonywać, a za które będzie nagradzany, możesz mieć w przyszłości problem z zapanowaniem nad nim – szczególnie gdy mówimy o rasie dużej z temperamentem.

Pierwszy krok – mowa

Pierwszym krokiem w szkoleniu psa jest ustalenie dominacji nad zwierzęciem, ale w sposób łagodny. Nie pokazuj kto tu rządzi, tylko pozwól zwierzakowi zrozumieć, że to Ty wydajesz polecenia. Używaj stanowczego głosu podczas wypowiadania wszystkich komend.

Pierwszą rzeczą, którą należy zrozumieć w szkoleniu psów, jest to, że nie chodzi tylko o nauczenie szczeniaka nowych sztuczek. Badania wykazują, że szkolenie psów przynosi wiele korzyści, w tym zmniejsza lęk i agresję u psów, a także poprawia jakość ich życia i relacje z ludźmi.

Krok drugi – systematyczność

Szkolenie psa to proces uczenia psa tego, czego się od niego oczekuje. Ważne jest, aby nauczyć szczeniaka zachowywać się w określony sposób, na przykład nie szczekać, nie gryźć ani nie żuć przedmiotów, których nie powinien. Można to zrobić, wykonując kilka prostych kroków i używając pozytywnego wzmocnienia, gdy robią coś poprawnie.

W szkoleniu zachowaj systematyczność. To bardzo ważne, szczególnie gdy pies jest jeszcze młody. Ważne jest, aby pamiętać, że procesu szkolenia nie można przyspieszać. Szkolenie powinno odbywać się stopniowo, a nie przy użyciu jakiejkolwiek przemocy. Kiedy szkolisz swojego zwierzaka, istotne jest, aby upewnić się, że pies czuje się przy Tobie bezpiecznie. Jednym ze sposobów, w jaki możesz to zrobić, jest mówienie łagodnym głosem i upewnienie się, że twoje ruchy są powolne i celowe. Jeśli chcesz, aby Twój zwierzak słuchał, ważne jest, aby najpierw Ci zaufał!

Krok trzeci – nagroda

Następnie powinieneś dowiedzieć się, co motywuje Twojego psa. Możesz to zrobić, obserwując zwierzę i analizując, co robi, gdy jest szczęśliwe lub podekscytowane. Kiedy już wiesz, co jest czynnikiem motywacyjnym, będziesz mógł wykorzystać to jako nagrodę za dobre zachowanie. W 99% przypadków to oczywiście smakołyk. Psy uwielbiają przekąski!

Więcej informacji o szkoleniu przeczytasz na: psydomowe.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *