Dlaczego lubimy czytać?

Dlaczego lubimy czytać? Często można przeczytać raporty czytelnictwa – w których zamieszczane zostają wyniki badań chociażby na temat: co najbardziej się podoba w czytaniu książek.

Podajemy wiele powodów, od bardzo praktycznych po wzniosłe.

  • 26% osób, które przeczytały książkę w ciągu ostatnich 12 miesięcy, stwierdziło, że najbardziej podobało im się uczenie się, zdobywanie wiedzy i odkrywanie informacji.
  • 15% wskazało na przyjemności ucieczki od rzeczywistości, zanurzenia się w innym świecie i radość, jaką czerpali z używania wyobraźni.
  • 12% stwierdziło, że lubi rozrywkową wartość czytania, dramat dobrych historii, napięcie związane ze śledzenia dobrej fabuły.
  • 12% stwierdziło, że lubi odpoczywać podczas czytania i spędzać czas w ciszy.
  • 6% podobała się różnorodność tematów, do których mogli uzyskać dostęp poprzez czytanie, oraz to, jak mogli znaleźć książki, które ich szczególnie interesowały.
  • 4% stwierdziło, że lubi znajdować duchowe wzbogacenie poprzez czytanie i poszerzanie swojego światopoglądu.
  • 3% stwierdziło, że lubi, gdy książki odrywają się od rzeczywistości.
  • 2% wskazało fizyczne właściwości książek – ich dotyk i zapach – jako podstawową przyjemność.

Ci, którzy mówili o cichej rozrywce, skłaniali się ku wyrażeniom takim jak „bezstresowa ucieczka”, „przyjemny sposób na relaks”, „Czytam, bo to nie praca”, „rozrywka, rozrywka i edukacja” oraz „odciąga mnie od rzeczywistości”. Ci, którzy mówili o osobistym wzbogaceniu, używali zwrotów takich jak „możliwość doświadczania tylu miejsc i wydarzeń”. Dla wielu czytanie było dumnym wyborem stylu życia: „Lepiej dla mnie wyobrażać sobie rzeczy w mojej głowie niż oglądać je w telewizji”.

A Ty dlaczego lubisz czytać książki? Co nam daje czytanie książek? Poznaj również, 13 powodów dla których warto słuchać audiobooki. Książki, e-booki, audiobooki – czytanie to przyjemność – przekonaj się sam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *