Korzyści dla zdrowia mózgu płynące z czytania

Wykazano, że korzyści płynące z czytania nie tylko poprawiają zdrowie mózgu, ale także umiejętności społeczne. Dowiedz się więcej o tym, co może dać Tobie sięgnięcie po książkę.

Podczas pandemii COVID-19 sprzedaż książek wzrosła, a czytanie stało się bardziej popularne. Zostało nawet odkryte na nowo przez młodsze pokolenia za pośrednictwem mediów społecznościowych (grupy o książkach). Czytanie to ważna umiejętność, która ma wiele korzystnych skutków dla funkcjonowania mózgu.

Czytanie i umiejętności społeczne

Czytanie aktywuje wiele obszarów mózgu, poprawia aspekty komunikacji i umiejętności społeczne danej osoby. W jednym badaniu podzielono uczestników na trzy grupy: fikcja literacka, fikcja popularna i literatura faktu. Czytali teksty ze swojego gatunku i wypełniali ustalone testy teorii umysłu (ToM), czyli zjawiska rozumienia stanów psychicznych i działań innych ludzi. Autorzy badania napisali:

„Eksperyment wykazał, że czytanie fikcji literackiej w porównaniu z literaturą faktu poprawia wydajność w afektywnym zadaniu ToM.”

Badania wykazały również, że fikcja może pomóc poprawić empatię. Wyjaśniając swoje rozumowanie, Keith Oatley, badacz, który studiował fikcję na Uniwersytecie w Toronto, nazywa ją „symulatorem światów społecznych”, pisząc: „Fikcja to symulacja jaźni w interakcji. Osoby, które ją czytają, poprawiają zrozumienie innych”.

„Fikcję można traktować jako formę świadomości siebie i innych, którą można przekazać od autora do czytelnika lub widza i można ją zinternalizować w celu rozszerzenia codziennego poznania” – napisał Oatley.

Naukowcy odkryli również, że czytanie może być najskuteczniejszym sposobem na odstresowanie. Badanie z 2009 roku wykazało, że czytanie zmniejsza stres o 68 procent, więcej niż wszystkie inne testowane czynności, takie jak słuchanie muzyki. Już po sześciu minutach czytania odkryli, że czytelnicy doświadczyli wyraźnej, korzystnej zmiany częstości akcji serca i napięcia mięśni.

10 korzyści z czytania: dlaczego warto czytać codziennie?

Ebook czy książka drukowana?

Popularność Kindle i innych cyfrowych urządzeń do czytania rośnie w ostatnich latach, ale badania wykazały, że jeśli wybierasz między technologią a dobrą staromodną książką, czytanie na papierze przynosi więcej korzyści dla mózgu niż czytanie na ekranie. Badanie, w którym uczniowie wypełniali test czytania ze zrozumieniem (połowa na papierze, połowa w pliku PDF) wykazało, że osoby czytające plik PDF osiągały gorsze wyniki świadczące o mniejszym rozumieniu przeczytanego tekstu.

Rzeczywiście, badania pokazują, że czytając na ekranie cyfrowym absorbujesz znacznie mniej. Czytniki ekranu mają tendencję do praktykowania „nieliniowego” czytania, takiego jak przeglądanie lub ciągłe przesuwanie uwagi. Może to osłabić Twoją zdolność do głębokiego czytania i czerpania korzyści z czytania dla zdrowia mózgu.

Co więcej, na papierze, jak twierdzą naukowcy, czytelnicy mogą zorientować się, gdzie się znajdują, w pełnym kontekście materiału. Innymi słowy, fizyczna forma książki służy jako mapa tekstu — jak pasek postępu. Z tego powodu wyznaczanie celów, ponowne czytanie i potwierdzanie zrozumienia, które często musi się zdarzyć, aby w pełni zrozumieć tekst, jest łatwiejsze na papierze niż w pikselach.

Zacznij czytać!

Więcej wiadomo niż kiedykolwiek o czytaniu i o tym, jak wpływa na nasz mózg, a jedno jest jasne: jeśli go nie używasz, sprawisz, że nie będzie sprawnie działał. Czytanie ma magiczną zdolność szybkiego zmniejszania stresu, poprawiania zdolności do łączenia się z innymi i pozwala zachować czujność podczas starzenia się. Dlatego czytajmy książki w każdej formie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *