Czytanie przez 6 minut może zmniejszyć stres o 68%?

Masz ochotę wyrzucić z siebie stres? Dobra książka może pomóc Ci się zrelaksować bardziej niż chodzenie lub słuchanie muzyki.

Życie może wydawać się ciągłym zalewem zadań, informacji i obowiązków, a wszystko to z brzęczeniem i mruganiem smartfona co pięć sekund. Gdy mózg pracuje na pełnych obrotach przez cały dzień, może wydawać się prawie niemożliwe, aby obniżyć tętno, a co dopiero odpocząć.

Czytanie zmniejsza poziom stresu – sprawdź

Na szczęście ostatnie badanie pokazuje, że zaledwie sześć minut ciągłego czytania może zmniejszyć stres o 68 procent i powrócić do życia z bardziej przejrzystym umysłem.

Badacze Mindlab International z University of Sussex zmierzyli poziom stresu i częstotliwość akcji serca grupy badanych osób przed zaangażowaniem ich w różnorodne działania, monitorując jednocześnie objawy stresu. Zaskakujące, że czytanie książki przez kilka minut działało lepiej niż inne tradycyjne relaksujące zajęcia, takie jak spacery, słuchanie muzyki, granie w gry wideo lub picie kawy lub herbaty.

W szczególności słuchanie muzyki obniżyło poziom stresu o 61%, filiżanka kawy o 54%, spacer o 42 %. Granie w gry wideo obniżyło poziom stresu o 21%, ale zwiększyło tętno.

Badacz i neuropsycholog poznawczy dr David Lewis stwierdził:

„Zatracenie się w książce to najlepszy relaks. Naprawdę nie ma znaczenia, jaką książkę czytasz, zatracając się we wciągającej lekturze, pomaga uciec od zmartwień i stresów codziennego świata i poświęcić chwilę na zbadanie dziedziny wyobraźni autora. ”

Szybko zauważył też, że czytanie to coś więcej niż tylko odwrócenie uwagi.

„To coś więcej niż tylko odwrócenie uwagi” – powiedział – „ale aktywne angażowanie wyobraźni, ponieważ słowa na wydrukowanej stronie pobudzają twoją kreatywność i powodują, że wchodzisz w to, co jest zasadniczo odmiennym stanem świadomości”.

Książka to remedium na stres – http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/ksiazka-remedium-na-stres/

Chociaż wydaje się, że nie ma znaczenia to, co czytasz, od podręcznika po powieść do tylnej części pudełka płatków zbożowych, niektóre lektury mogą być bardziej relaksujące niż inne. Na przykład czytanie wiadomości może sprawić ci więcej stresu, uniemożliwiając ucieczkę umysłową, podczas gdy czytanie powieści może przynieść dodatkowe korzyści , takie jak zwiększenie empatii, budowanie słownictwa, pobudzanie kreatywności, zwiększanie szczęścia i utrzymywanie koncentracji umysłu na starość.

Czy wiedziałeś, że czytanie książek jest przyczyną długotrwałych zmian w mózgu?

http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/czytanie-ksiazek-przyczyna-dlugotrwalych-zmian-mozgu/

Czytanie przez zaledwie sześć minut nie zajmuje dużo czasu ani nie jest przewidywalne – łatwo jest włączyć nawyk do swojego harmonogramu za każdym razem, gdy możesz go potrzebować (chociaż konsekwentne czytanie na co dzień ma również mnóstwo własnych korzyści).

Książki, które warto przeczytać!

http://www.psychoskok.pl/ksiazki/

4 komentarze do “Czytanie przez 6 minut może zmniejszyć stres o 68%?

  • Tylko 6 minut czytania, a aż o 68% zmniejsza stres. Coś mi nie chce wierzyć. Wolę bliskość z kobietą niż książki. Dobry kontakt cielesny, romans w realu niż jakąś fikcje z książki.

    Odpowiedz
  • Czytanie książek to cudowny lek. Warto poświęcić tych kilka minut. Relaks przez czytanie polecam http://tylkorelaks.pl/ – a więc czy księgarnia staje się apteką? Poproszę książkę na smutek i przygnębienie albo coś na miłość i radość. Pójdę do lekarza po receptę, a tam tytuły książek i godzina dziennego czytania min. przez miesiąc. Książkokoterapia istnieje coś takiego.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *