Pisanie redukuje stres

Według nowych badań opublikowanych w British Journal of Health Psychology pisanie o pozytywnych emocjach może pomóc zmniejszyć stres i niepokój. Wcześniejsze badania wykazały również, że pisanie o negatywnych emocjach –  może poprawić zdrowie psychiczne. I wydaje się, że wpływa to również na zdrowie fizyczne.

Zastanawiasz się
gdzie i jak wydać książkę?

kompleksowa usługa wydawnicza i dystrybucyjna

Stres wpływa na twoje zdrowie fizyczne, dlatego uważa się, że poprawa samopoczucia psychicznego może powstrzymać ludzi od złego samopoczucia. Badania wykazały, że pisanie o negatywnych emocjach może prowadzić do mniejszej liczby wizyt u lekarza, mniej zgłaszanych przez siebie objawów złego stanu zdrowia i krótszych przerw w pracy z powodu złego stanu zdrowia.

(…) pisanie jest dla mnie formą autoterapii. Pozwala mi również na lepsze poznanie siebie, poukładanie i rozładowanie emocji i napięć. Polecam tę formę każdemu, choćby miało to być pisane do szuflady. – wyznaje Anka Mrówczyńska. Autorka autobiograficznej serii „Młody bóg z pętlą na szyi”. Książek o złości, smutku, niskim poczuciu wartości, autoagresji, skłonnościach samobójczych. 

Niewiele badań zajmowało się pisaniem o pozytywnych emocjach, ale jeśli pisanie o negatywnych emocjach pomaga ludziom radzić sobie z ich negatywnymi myślami i uczuciami, możliwe jest, że skupienie się na pozytywnych emocjach może mieć pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne ludzi.

Autobiograficzne książki o borderline – Anka Mrówczyńska odważyła się opowiedzieć swą dramatyczną historię. Napisała dziennik ze szpitala psychiatrycznego, który zaowocował pojawieniem się cyklu książek o borderline – „Młody bóg z pętlą na szyi”.

Wcześniejsze badania wykazały, że pisanie o pozytywnych doświadczeniach przez 20 minut dziennie, przez trzy kolejne dni, poprawiło nastrój ludzi i doprowadziło do mniejszej liczby wizyt u lekarza. Wykazano, że nawet pisanie o pozytywnych doświadczeniach nawet przez dwie minuty dziennie zmniejsza liczbę zgłaszanych dolegliwości zdrowotnych. Podczas gdy wcześniejsze badania wykazały, że pisanie o pozytywnych doświadczeniach może poprawić nastrój, nie wiadomo, jaki to może mieć wpływ na stres i lęk.

Dwadzieścia minut dziennie

W badaniu sprawdzono, czy pisanie o pozytywnym doświadczeniu – które może obejmować wszystko, od poruszenia dobrą książką, obrazem lub utworem muzycznym, po zakochanie się – może zmniejszyć stres, niepokój i częste dolegliwości zdrowotne, takie jak ból głowy, ból pleców lub kaszel i przeziębienia. Priorytetem badania było również wiedzieć, czy byłoby to pomocne dla wszystkich ludzi, niezależnie od ich poziomu cierpienia.

Pisanie o zakochaniu może być dobre dla twojego zdrowia psychicznego.

71 zdrowych uczestników w wieku od 19 do 77 lat losowo przydzielono do jednej z dwóch grup. Poproszono jedną grupę (37 uczestników) o napisanie w ciągu 20 minut o najwspanialszych doświadczeniach z ich życia, przez trzy kolejne dni, a drugą grupę (34 uczestników) o napisanie na temat neutralnego tematu, takiego jak ich plany przez resztę dnia, w tym samym przedziale czasowym.

 

Pisanie pomaga rozładować negatywne emocje, poczuć się lepiej, spokojniej, uporządkować myśli. Jakiś czas temu miałam ogromny problem ze złością i agresją. Jak sobie z tym poradziłam? Zaczęłam pisać bardzo brutalny thriller. Kiedy byłam zła, spuszczałam bohaterowi łomot i od razu robiło mi się lżej, hehe. Czasem się zapominałam i potrafiłam pobić bohatera na śmierć. Na szczęście w książkach jest to proces odwracalny i w kolejnym rozdziale okazało się, że tylko stracił przytomność. – wyznaje Anka Mrówczyńska

Dokonywano pomiaru poziomu lęku, zgłaszane przez uczestników, bezpośrednio przed i po zakończeniu pisania. Stwierdzono znacznie większy spadek lęku u osób, które pisały o pozytywnych doświadczeniach, w porównaniu do osób, które pisały o neutralnych tematach.

Uczestnicy zgłosili także poziom stresu, lęku i dolegliwości zdrowotnych cztery tygodnie po zakończeniu pisania. Stres i lęk zmniejszyły się w znacznie większym stopniu u tych, którzy pisali o pozytywnych doświadczeniach po czterech tygodniach, w porównaniu do poziomów zgłoszonych przed rozpoczęciem pisania. Pisanie nie poprawiło jednak problemów zdrowotnych uczestników.

Odkryto również, że pisanie o szczęśliwych chwilach było skuteczne, niezależnie od poziomu cierpienia zgłaszanego przez ludzi na początku badania.

Ponieważ wykluczono osoby ze zdiagnozowanym stanem psychicznym, nie można być pewnym, że ta technika zadziała w warunkach klinicznych. Kolejnym ograniczeniem badania było to, że polegano na kwestionariuszach samoopisowych, a nie na obiektywnych pomiarach zdrowia psychicznego i fizycznego.

Oczywiście pisanie emocjonalne może nie być dla wszystkich. Cechy osobowości, problemy z wyrażaniem emocji lub brak zainteresowania pisaniem mogą oznaczać, że dla niektórych osób istnieją lepsze sposoby radzenia sobie z negatywnymi emocjami.

Zaletą pisania o pozytywnych emocjach w walce ze stresem i lękiem jest ich prostota. W przeciwieństwie do wielu innych strategii poprawy samopoczucia psychicznego, zadanie to nie wymaga szkolenia ani czasu spędzonego z terapeutą. Ludzie mogą to robić w dogodnym dla nich miejscu i czasie – i to za darmo.

Czytaj książki o wyrażeniu ludzkich emocji, odczuć o których trudno jest mówić otwarcie i które mają duży wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne – http://www.psychoskok.pl/tag-produktu/ksiazki-o-depresji/

3 komentarze do “Pisanie redukuje stres

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *