Kiedy potrzebna jest wycena nieruchomości?

Obecnie na rynku nieruchomości znaczna część kupowanych mieszkań czy domów jest finansowana kredytem. Nie wiele osób stać na zakup mieszkania za gotówkę.

Pozyskanie kredytu na taki zakup zobowiązuje nabywcę do spełnienia wielu wymogów i przeprowadzenia licznych procedur weryfikacyjnych. W pierwszej kolejności bank sprawdza sytuację finansową klienta, a następnie weryfikuje stan samej nieruchomości, która będzie dla banku formą zabezpieczenia kredytu.

Zapewne nie każdy orientuje się w jakim celu sporządza się wycenę nieruchomości i do kogo zwrócić się w tej sprawie. Ważne jest również, aby znać zasady i warunki współpracy z rzeczoznawcami, którzy sporządzają wyceny.

Rozpoczynając cały proces starania się o kredyt hipoteczny bank w pierwszej kolejności skupia się na działaniach związanych z analizą nieruchomości. Na tym etapie zleca się wykonanie operatu szacunkowego nieruchomości. Zwykle banki pozwalają, aby klient sam dostarczył operat szacunkowy, wykonany przez indywidualnie wybranego rzeczoznawcę majątkowego. Zdarza się jednak, że wymagają wykonania go przez wskazanego przez siebie rzeczoznawcę. Następnym krokiem jest już analiza finansowa samego klienta.

Dostarczając operat szacunkowy do banku musimy pamiętać, że musi być on wykonany przez profesjonalnego rzeczoznawcę majątkowego, czyli osobę uprawnioną do sporządzenia dokumentu urzędowego nazywanego operatem szacunkowym. Taki rzeczoznawca, żeby uzyskać prawo do wykonywania zawodu, musi spełnić szereg wymagań dotyczących wykształcenia i odbytej praktyki.

Cennik za przygotowanie operatu szacunkowego zazwyczaj uzależniony jest od rodzaju nieruchomości, której dotyczy. Jeżeli samodzielnie wybierzemy rzeczoznawcę jesteśmy w stanie zaoszczędzić trochę pieniędzy w stosunku do cennika rzeczoznawców których wskazuje nam bank.

Ważnym aspektem przy wyborze rzeczoznawcy jest to, że kiedy dokonujemy tego wyboru we własnym zakresie możemy znacznie skrócić czas oczekiwania na gotową wycenę. To posunięcie wpływa również korzystnie na cały proces pozyskania kredytu, ponieważ decyzja banku znacznie się skraca.

Rzeczoznawca majątkowy Gdańsk
Rzeczoznawca majątkowy Gdańsk

 

 

Do najczęściej wybieranych rodzajów wycen nieruchomości do celów pozyskania kredytu hipotecznego należą:

  •  wycena mieszkania
  • -wycena działki
  • -wycena domu.

Podsumowując, warto przy wyborze rzeczoznawcy zweryfikować czy został on wpisany do Centralnego Rejestru Rzeczoznawców Majątkowych. Można w nim sprawdzić, czy dana osoba posługująca się tytułem zawodowym „rzeczoznawca majątkowy”, rzeczywiście posiada uprawnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *