Manga i anime coraz popularniejsze w Polsce

 Czym jest manga?

Ilość pasjonatów kultury japońskiej stale rośnie. Dzieje się to głównie za sprawą popularyzacji w Polsce mangi i anime. Warto najpierw wyjaśnić oba pojęcia. Manga jest japońskim odpowiednikiem komiksu, rysowana jednak w swój specyficzny sposób. Anime jest z kolei jej ekranizacją.

Najpopularniejszym przykładem omawianego zagadnienia są Pokemony podbijające świat na przełomie dwudziestego i dwudziestego pierwszego wieku. Mimo, że do Polski dotarła zamerykanizowana wersja, to podbiła ona serca tysięcy młodych Polaków. Warto wspomnieć również o innych seriach, które zdobyły dużą popularność w tamtym czasie, mianowicie Dragon Ball, Rycerze Zodiaku czy Sailor Moon.

 

Anime w Polsce

Kolejny napływ sympatyków wschodniej animacji miał kilka lat później, kiedy to stacja Jetix zdecydowała się na emisję Króla Szamanów, a niedługo potem mogliśmy być świadkami emisji pierwszych odcinków Naruto. Zwłaszcza drugi tytuł cieszy wielką popularnością na całym świecie, nic więc dziwnego, że do trafił również do polskiej młodzieży. To właśnie sprawą tej ekranizacji setki młodych osób zagłębiły się w ten temat przeszukując Internet w poszukiwaniu nowych informacji. Zaczęły rozwijać się fora, blogi oraz strony poświęcone tej tematyce. Mangacy (twórcy mangi), oraz studia odpowiedzialne za wydawanie anime skutecznie „przemycały” elementy swojej kultury do produkcji, tak więc zainteresowani dowiadywali się coraz więcej o Kraju Kwitnącej Wiśni. U sporej części początkowa fascynacja mangą i anime przerodziła się w szczere zainteresowanie Japonią.

W ostatnich latach pozornie zrobiło się ciszej na ten temat, jednak jedynie pozornie. Iskierka zapalona wśród młodzieży dała początek małej subkulturze, która dopiero się kształtuje, ale ma szanse zdobyć wielu zwolenników. Corocznie w wielu większych polskich miastach organizuje się konwenty mangowe, czyli zloty fanów, które cieszą się coraz większą popularnością.

Temat japońskiej animacji jest kontrowersyjny. Przekazują one treści przepełnione swoją kulturą. Jest to często nierozumiane przez starszych ludzi, którzy zarzucają im demoralizowanie młodzieży. Często widzi się negatywne opinie na ten temat rodziców, psychologów, a nawet przedstawicieli kościoła katolickiego. Warto jednak zapoznać się samemu z omawianą treścią i dać własny osąd, do czego gorąco namawiam.

 

Prezent Simple – Sklep japoński

Jeśli szukasz sklepu z prezentami online sprzedającego produkty związane z mangą oraz anime to polecamy sklep Prezent Simple. Znajdziesz tam poduszki anime, koszulki z japońskim napisem, bluzy otaku, kubki nawiązujące do mangi oraz inne gadżety dla każdego, prawdziwego weeaboo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *