Pendrive, karta pamięci, dysk przenośny – sposoby na przechowywanie danych

Archiwizacja danych czy ich przenoszenie to dziś w głównej mierze wykorzystanie elektroniki. Wiąże się to z tym, iż współcześnie większość informacji, danych i różnego rodzaju dokumentów jest przechowywanych na komputerach stacjonarnych czy laptopach. Niezbędne akcesoria, które usprawniają ten proces, to elektroniczne nośniki danych.

Różnego rodzaju elektroniczne nośniki danych pozwalają na archiwizację dużej liczby plików i przenoszenie z jednego urządzenia na drugie. Na przykład z komputera na komputer. Dzięki pendrive’om, kartom pamięci, dyskom przenośnym możemy zaoszczędzić miejsce na swoich laptopach czy smartfonach oraz ochronić pliki przed ich nieodwracalną utratą. Systematycznie przerzucając z nich pliki na odpowiadający nam elektroniczne nośniki pamięci. Choćby z tego względu warto poznać ich rodzaje.

Pendrive, karta pamięci – nośniki niewielkich rozmiarów

Pendrive’y o różnej pojemności – nawet do terabajta – należą do jednych z bardziej popularnych elektronicznych nośników danych. Zawdzięczają to swojej poręczności – są niewielkich rozmiarów, bez problemów mieszczą się do torebki czy do kieszeni. W bardzo prosty sposób podłącza się je do laptopa czy komputera – wystarczy do tego port USB. Pendrive to także często bardzo ciekawa forma – może mieć on różną postać, np. bajkowego czy filmowego bohatera.

Karta pamięci to kolejna zewnętrzna pamięć wielokrotnego zapisu. Dziś w urządzeniach mobilnych jak laptopy czy smartfony najczęściej wykorzystuje się karty pamięci SD. Karty pamięci tego typu występują też jako microSD. Karty pamięci o różnej pojemności stosuje się też w cyfrowych aparatach fotograficznych. Dzięki kartom SD można zapisać więcej zdjęć, a potem przenieść je na laptop. To również nośniki niewielkich rozmiarów, które łatwo jest zainstalować w różnych innych urządzeniach. Kupując jednak karty pamięci, trzeba mieć na uwadze to, że są one dość delikatne – dlatego też liczy się prawidłowe ich przechowywanie.

Dyski przenośne – pomoc w sytuacjach awaryjnych

Dyski zewnętrzne SSD to pod względem gabarytowym największe nośniki danych. Podpięte do laptopa czy komputera mogą pełnić funkcję rozszerzenia wewnętrznego dysku komputera. Dyski przenośne w związku z tym to bardzo duża pojemność. Dlatego też, gdy chcemy utworzyć kopię zapasową systemu komputera, dzięki czemu nie tylko różne dokumenty ocaleją podczas awarii, warto wykorzystać do tego właśnie dyski przenośne.

Elektronika kojarzy się z niezawodnością, jednak warto dodatkowo zadbać o bezpieczeństwo różnego rodzaju plików przechowywanych na naszych laptopach czy smartfonach. Przenośne dyski, karty pamięci czy pendrive’y to skuteczne i dostępne rozwiązania.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *