E-recepta a najczęściej występujące zaburzenia snu

Problemy ze snem mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Chociaż przyczyny mogą się różnić końcowym skutkiem, to wspólną cechą, charakteryzującą zaburzenia snu, jest zakłócenie jego naturalnego cyklu. Nierzadko można poradzić sobie z tym problemem, zmieniając swoje nawyki. Jednak, kiedy zaburzenia snu, zaczynają nas przerastać warto udać się do specjalisty, który będzie mógł wystawić nam ereceptę na leki.

Ile jest rodzajów zaburzeń snu?

Istnieje około 80 różnych rodzajów zaburzeń snu. Do najczęściej występujących, zalicza się:

 • Bezsenność,
 • Bezdech senny,
 • Syndrom niespokojnych nóg,
 • Narkolepsja.

 

Co to jest bezsenność?

Bezsenność to zaburzenie snu, w którym ludzie mają trudności z zasypianiem lub utrzymaniem ciągłości snu.

U osób z bezsennością często można zauważyć jeden lub więcej z następujących objawów:

 • Trudności z zasypianiem,
 • Częste przebudzanie się w nocy i problem z ponownym zaśnięciem,
 • Budzenie się zbyt wcześnie rano,
 • Niespokojny sen,
 • W ciągu dnia: nadmierne zmęczenie, senność, problemy z nastrojem bądź koncentracją.

Bezsenność różni się czasem trwania i częstotliwością występowania. Może wystąpić sama lub być związana ze schorzeniami medycznymi, czy psychiatrycznymi.

Może mieć ona charakter krótkotrwały, czyli bezsenność adaptacyjna, która trwa od jednej nocy do kilku tygodni. Spowodowana jest najczęściej: utrata lub zmiana pracy, śmierć bliskiej osoby, chorobą lub czynnikami środowiskowymi, takimi jak światło bądź hałas.

Problemy ze snem, mogą mieć również charakter długotrwały, czyli bezsenność przewlekła, która utrzymuje się przez co najmniej trzy noce w tygodniu przez miesiąc lub dłużej. Może być wywoływana, przez: depresje, przewlekły stres, ból lub dyskomfort w nocy.

 

Co to jest bezdech senny?

Bezdech senny, jest poważnym zaburzeniem snu, które pojawia się, gdy osoba ma dłuższe przerwy w dostawie powietrza do płuc podczas snu.

Istnieją dwa rodzaje bezdechu sennego: obturacyjny i centralny.

 • Częściej występuje obturacyjny bezdech senny (OBS). Jest spowodowany zablokowaniem dróg oddechowych, gdy tkanka miękka w tylnej części gardła zapada się podczas snu. Objawy OBS mogą obejmować: chrapanie, senność w ciągu dnia, zmęczenie, łapczywe łapanie powietrza podczas snu,
 • W przypadku centralnego bezdechu sennego (CSA), drogi oddechowe nie są zablokowane, ale mózg nie mówi organizmowi o oddychaniu. Ten typ nazywa się bezdechem ośrodkowym, gdyż jest związany z funkcją ośrodkowego układu nerwowego. Osoby z CSA najczęściej zgłaszają się do specjalistów z nawracającymi przebudzeniami w nocy.

 

Co to jest zespół niespokojnych nóg?

Zespół niespokojnych nóg (RLS), to zaburzenie snu, które powoduje intensywną, często nieodpartą potrzebę poruszania nogami. Odczucie to występuje podczas odpoczynku, takiego jak: leżenie w łóżku, siedzenie przez dłuższy czas, np.: podczas jazdy samochodem.

RLS, przeważnie występuje wieczorem, co utrudnia zaśnięcie i utrzymanie snu. Może wiązać się z problemami z sennością w ciągu dnia, drażliwością i koncentracją. Często osoby z RLS, chcą chodzić i potrząsać nogami, aby złagodzić nieprzyjemne uczucie.

 

Co to jest narkolepsja?

Narkolepsja, to neurologiczne zaburzenie regulacji snu. Wpływa na kontrolę snu oraz czuwanie w nocy. Osoby z narkolepsją doświadczają nadmiernej senności w ciągu dnia, również przerywanych, niekontrolowanych epizodów zasypiania w ciągu dnia. Te nagłe ataki snu mogą wystąpić podczas każdego rodzaju aktywności, o każdej porze dnia.

Niektórzy pacjenci z narkolepsją doświadczają nagłego osłabienia mięśni ze śmiechem lub innymi emocjami. Narkolepsja w większości przypadków, zaczyna się między 15 a 25 rokiem życia, ale może się ujawnić w każdym wieku. W wielu przypadkach narkolepsja jest niezdiagnozowana, a zatem nieleczona.

 

Erecepta na leczenie farmakologiczne

Leczenie zaburzeń snu, w większości przypadków, należy rozpocząć od udania się na wizytę do lekarza w celu otrzymania skierowania na podstawowe badania laboratoryjnego. Po nich, jeśli zajdzie konieczność, lekarze przepiszą nam ereceptę na leki. Erecepta, będzie możliwa do zrealizowania w każdej aptece. Jeśli badania laboratoryjne, nie wykażą żadnych nieprawidłowości, kolejnym krokiem jest wizyta u psychologa/psychoterapeuty. Po przeprowadzeniu badań specjalista ocenia, czy pacjent nie zmaga się z jakąś chorobą psychiczną, która może również powodować zaburzenia snu.

 

Zaburzenia snu mogą oddziaływać na ogólny stan zdrowia, bezpieczeństwo i jakość życia. Brak snu może wpływać na zdolność bezpiecznego prowadzenia pojazdów oraz zwiększać ryzyko wystąpienia innych problemów zdrowotnych. Kiedy zmiana higieny snu nie pomaga, należy udać się do specjalisty – psychiatra, który diagnozując nas, może wypisać nam ereceptę na leki, potrzebne do zażegnania problemów z zaburzeniami snu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *