Gdzie montuje się nasady kominowe?

Tak zwane daszki kominowe mają za zadanie chronić przewód kominowy przed zakłóceniem lub osłabieniem ciągu. Od ich poprawnego działania zależy więc wydajność całego systemu, ale również bezpieczeństwo. Warto jednak pamiętać, że nasady kominowe montuje się na wysokościach, więc zawsze musi tego typu instalacja być wykonana przez fachowca, który ma odpowiednie uprawnienia.

Jakie daszki kominowe wybrać?

Montując nasady kominowe, przytwierdza się ich podstawę do czapy przewodu kominowego za pomocą kołków lub specjalnych obejm zaciskowych do rury. Tego typu zakończenie instalacji musi być odpowiednio wypoziomowane, uszczelnione oraz wyeksponowane na wiatr. Poza tym w każdym wariancie nasady obrotowe muszą być dopasowane do funkcji przewodu. Niezwykle istotna jest również średnica przekroju. Nie można również zapominać o tym, że każdy przewód w kominie musi mieć oddzielną nasadę.

Które nasady kominowe montuje się w domach?

Przewód kominowy umożliwia odprowadzanie metodą grawitacyjną zużytego powietrza i spalin. Tym samym w całym procesie wykorzystuje się zjawiska naturalne. Konieczność zapewnienia odpowiednich warunków i wspomagania ciągu kominowego jest więc niezwykle ważna, by cały system po prostu mógł działać. Wówczas sprawność urządzeń grzewczych oraz drożność przewodów wentylacyjnych będzie na odpowiednim poziomie. Niezwykle istotne staje się też to, czy kominy stalowe zostały odpowiednio zaprojektowane, czy mają odpowiednią długość oraz wystarczający przekrój. Specjaliści muszą również brać pod uwagę usytuowanie domu i warunki atmosferyczne. Wiele z niekorzystnych sytuacji natomiast pozwala zniwelować lub ograniczyć montaż nasad kominowych.

Zabezpieczenie przewodu kominowego

Montaż nasad kominowych przebiega na szczycie Komunijna. Poza tym w przewodach wentylacyjnych wykorzystuje się również kształtki wentylacyjne dostępne w rozmaitych wariantach. Charakterystyczne osłony mają za zadanie stabilizować i wspomagać ciąg. Dlatego wyróżnia się nasady kominowe spalinowe (dymowe) i wentylacyjne. Poza poprawianiem siły ciągu osłony zabezpieczają przewód kominowy przed powstawaniem ciągu wstecznego, co może prowadzić do cofania się spalin. Chronią też przed wiatrami opadającymi oraz odstraszają ptactwo. Najczęściej nasady kominowe są produkowane z metali odpornych na działanie wysokiej temperatury oraz innych niekorzystnych czynników. Warto też pamiętać o tym, że zgodnie z obowiązującymi przepisami montaż tego typu osłon jest konieczny w budynkach, które są usytuowane w  II i III strefie obciążenia wiatrem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *