Daszki nad drzwiami wejściowymi i daszki balkonowe – czy warto je zamontować?

Daszki balkonowe oraz daszki nad drzwi chronią przed promieniowaniem słonecznym, wiatrem oraz opadami deszczu i śniegu. Poza zaletami praktycznymi, mogą również posłużyć jako walor estetyczny i dodać oryginalnego charakteru fasadzie budynku. Jakie zatem wybrać daszki oraz jak o nie dbać, aby cieszyć się nimi przez długi czas?

1. Daszki – które wybrać oraz jaka jest ich cena?

2. Jak dbać o daszek balkonowy?

1. Daszki – które wybrać oraz jaka jest ich cena?

Daszki na zewnątrz budynku to ciekawy trend, który wykorzystywany jest w nowoczesnych domach, chociaż będą wspaniale komponować się również z klasycznymi budynkami. Daszek balkonowy chroni dbają o płytę balkonową, chroniąc ją przed opadami deszczu oraz śniegu, a także przed słońcem. Są lekkie i łatwe w montażu, a w asortymencie znaleźć można różne kolory, dlatego też łatwo wybrać daszek pasujący do budynku. 

Drzwi wejściowe są narażone na odpryskiwanie wywołane przez niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak opady deszczu, śniegu czy gradu, dlatego warto rozważyć ich zadaszenie. Do standardowego wymiaru drzwi pasować będzie daszek o długości 140-160 cm. 

Daszki nad drzwi oraz daszki balkonowe mogą być wykonane ze szkła laminowanego lub aluminium. Rozbieżność w cenach jest naprawdę spora, wszystko zależy od producenta, materiału, z jakiego wykonany jest daszek, wymiarów czy specyfiki zamówienia. W sklepach można znaleźć daszki w cenie od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Należy jednak pamiętać, że jest to inwestycja na długi czas i dobry jakościowo daszek może posłużyć przez naprawdę długi czas. 

2. Jak dbać o daszek balkonowy?

Szkło laminowane, czyli sklejone dwie szklane tafle folią występują najczęściej w klasycznym transparentnym kolorze, dzięki czemu są dyskretne i pasują zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych frontów domu. W obszarach, gdzie panuje duże nasłonecznienie można wybrać wersję szkła ciemne szkło, np. w brązowym kolorze, które jeszcze bardziej ochroni przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym.

Daszki ze szkła są łatwe utrzymaniu czystości, należy jednak unikać silnej chemii i szorstkich narzędzi do mycia. Zarówno aluminiowe, jak i szklane daszki można myć ścierką z mikrofibry, a jeśli są one zamontowane bardzo wysoko można wspomóc się mopem – do mycia wystarczy mydło, delikatny płyn do mycia naczyń lub do szyb. Należy jednak pamiętać o regularnej pielęgnacji szklanych daszków w trakcie zimy, pozbywając się wszelkich warstw zalegającego śniegu, którego zbyt duży ciężar może uszkodzić daszek. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *