Jak uczyć się przez Internet?

Panuje przekonanie, że po studiach niczego już się nie nauczysz. Praca, dom, rodzina – nie ma czasu ani pieniędzy na dokształcanie się. Nic bardziej mylnego! Czy wiesz, że za granicą nauka przez internet jest czymś na porządku dziennym? Ba, wielu studentów rezygnuje z typowej formy studiowania na rzecz edukacji online! Zaciekawiony? Pozwól, że rozwieję Twoje wątpliwości.

Król kursów internetowych

Czołowym reprezentantem stron z kursami online jest Coursera. Jeśli znasz dobrze angielski, jesteś już zwycięzcą. Na Courserze znajduje się bowiem kilkadziesiąt szkoleń – głównie w tym języku. Każdy kurs jest oferowany przez różne wybitne światowe uniwersytety, np. Stanford. Jedyne, co musisz zrobić, to zapisać się i pojawiać na zajęciach. Na każdej lekcji wysyłany zostaje film w formie wykładu wygłaszanego przez specjalistę danej dziedziny. Są również prace domowe. Kursanci mają możliwość porozumienia się ze sobą nawzajem i z wykładowcą dzięki forom internetowym, gdzie rozjaśniane są wszelkie niejasności. Jak to w szkołach bywa, powinny pojawiać się również sprawdziany. Testy są, ale nie sprawdza ich prowadzący. To uczestnicy w sposób obiektywny oceniają siebie nawzajem. Coursera oferuje szerokie spectrum tematów. Są kursy dla miłośników języków, nauk humanistycznych, tematów biznesowych, psychologicznych, rozwojowych i ścisłych. Jeśli masz taką ochotę, za pewną opłatą masz możliwość odebrania certyfikatu z informacją o ukończeniu studium. Co więcej, owe zaświadczenia są wysoko punktowane przez pracodawców!

Podobnymi stronami są Open 2 Study, Udemy, Iversity, Future Learn… i jest ich coraz więcej! Każda z nich ma odmienny zakres tematów. Dlatego właśnie poszerzyć wiedzę może i miłośnik informatyki, i zapalony entuzjasta historii krajów azjatyckich.

A konferencje?

Powszechnie znaną stroną z wykładami inspirujących osób i specjalistów z danych dziedzin jest TED. Część przemówień została przetłumaczona na język polski, większość występuje w rodzimym języku. Najpopularniejszymi tematami w wystąpieniach są zagadnienia związane z technologią, ochroną środowiska, biznesem, nauką czy sztuką. Wszystkie filmy są dostępne dla każdego, jedyną barierę może stanowić język.

Zarówno TED, jak i wymienione wcześniej strony są dostępne w formie aplikacji na Androida! Nie musisz zatem wychodzić z łóżka, by dowiedzieć się czegoś nowego!

Polskie propozycje

Nie tylko na języku angielskim świat się opiera. Dla miłośników edukacji w języku polskim powstały podobne strony. Najbardziej znaną z nich jest KhanAcademy, która oferuje kursy z ekonomii, informatyki, matematyki i nauk medycznych. Poznasz tu zarówno podstawy algebry, jak i równania różyczkowe. Dowiesz się, o co chodzi w mikro i makroekonomii, a także odkryjesz, na czym polega programowanie. Inna propozycja, Akademia PARP, umożliwia realizowanie szkoleń biznesowych. Jeśli chcesz poprawić kondycję mózgu, możesz założyć konto na Neurogrze, gdzie masz możliwość zagrać w gry ułatwiające zapamiętywanie i poprawiające refleks, logikę oraz koncentrację mózgu.

Żyjemy w dobie Internetu i nieograniczonych możliwości. Dlaczego tego nie wykorzystać? Czyś młody, czyś stary, na naukę nigdy za późno! Tym bardziej, że może być ona taka przyjemna!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *