Co należy do uprawnień pielęgniarki?

Co należy do uprawnień pielęgniarki?
5 (100%) 1 vote

Zawód pielęgniarki nie jest prosty, ale z pewnością jest niezwykle potrzebny. Do ona zajmuje się chorymi po operacji, dba o ich pielęgnacje, podaje leki, zmienia opatrunki, kroplówki i spędza z chorymi mnóstwo czasu. Aby jednak móc pracować jako pielęgniarka, trzeba posiadać odpowiednie wykształcenie i trzeba spełnić kilka koniecznych warunków.

Jakie wykształcenie powinna mieć pielęgniarka?

Dawniej, aby zostać pielęgniarką wystarczyło ukończenie liceum medycznego. Trwało ono 5 lat i po nim można było rozpocząć pracę w zawodzie. W 2005 roku wiele w tej kwestii się zmieniło. Ustawa o szkolnictwie wyższym, jednoznacznie wskazuje, że uprawnienia do zawodu pielęgniarki ma osoba, która ukończyła publiczne lub niepubliczne uczelnie wyższe np. http://mum.edu.pl na kierunku pielęgniarstwo. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa z 2012 roku, określa że studia pierwszego stopnia trwają 6 semestrów, które w sumie mają liczyć 4 720 godzin, w tym 1200 godzin praktyk. W tym czasie, przyszłe pielęgniarki poznają podstawowe zagadnienia z zakresu nauk medycznych, zdrowia i kultury. Z kolei studia magisterskie trwają 4 semestry trwające 1300 godzin.

Zajęcia prowadzą nauczyciele akademiccy, którzy przekazują wiedzę teoretyczną i praktyczną, potrzebną w zawodzie pielęgniarki. Konieczne jest także skończenie kursu języka angielskiego na poziomie B2. Po ukończeniu studiów pielęgniarki mogą zrobić studia doktoranckie.

Co trzeba zrobić, żeby móc pracować w zawodzie pielęgniarki?

Aby móc pracować w zawodzie pielęgniarki trzeba także uzyskać prawo do wykonywania zawodu. Można to uzyskać listownie lub w siedzibie izby. Aby je uzyskać, trzeba posiadać świadectwo ukończenia szkoły pielęgniarskiej, a także zdolność do czynności prawnych. Bardzo ważny jest także dobry stan zdrowia oraz negatywna postawa etyczne.

Aby uzyskać prawo do wykonywania prawa zawodu. Trzeba złożyć wniosek o stwierdzeniu prawa do wykonywania zawodu pielęgniarki i wpis do rejestru członków izby pielęgniarskiej. Potrzebne są także dwa zdjęcia i jeden z dokumentów:

  • dokument potwierdzający kwalifikacje,
  • dyplom pielęgniarki,
  • świadectwo pielęgniarki.

Jeśli dokumenty są kompletne to okręgowa rada pielęgniarek wpisze kandydata do rejestru członków okręgowej izby pielęgniarskiej. Rejestr jest dostępny w Internecie, także można go kontrolować w dowolnym momencie. Osoba, która się w nim znajduje dostaje specjalny dokument pt.: „Prawo wykonywania zawodu pielęgniarki”. Można go otrzymać osobiście, lub otrzymać go drogą listowną. Jeżeli jednak rada nie wyda pozytywnej decyzji, można się odwołać od tej decyzji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *