Ozonowanie klimatyzacji – kiedy warto?

Klimatyzacja jest podstawowym elementem wyposażenia w prawie każdym samochodzie. Podróże bez niej w upalne dni byłyby udręką zarówno dla pasażerów, jak i dla kierowcy. Jednak podobnie jak wszystkie inne układy w aucie, wymaga regularnej kontroli i konserwacji. Obejmuje to także ozonowanie klimatyzacji. Dowiedz się, czym jest i kiedy należy je wykonać.

Ozonowanie klimatyzacji – co to?

Ozonowanie klimatyzacji to nowoczesna metoda dezynfekcji tego układu. Powoli wypiera czyszczenie z użyciem chloru. Trudno się dziwić – ozonowanie przeprowadza się łatwo, jest nieszkodliwe dla środowiska, a do tego nie zostawia nieprzyjemnego zapachu. Ozon, czyli środek używany do dezynfekcji, to nic innego jak połączenie trzech cząsteczek tlenu, czyli tritlen. Związek ten po wykorzystaniu rozpada się w zwykłe cząsteczki tlenu, które naturalnie występują w atmosferze.

Ozonowanie polega na procesie gwałtownego utleniania bakterii, grzybów i innych organizmów, które mogą znajdować się w samochodzie. W ten sposób zabija się je, co zapobiega ich rozwojowi i sprawia, że zarówno klimatyzacja, jak i wnętrze auta są sterylnie czyste.

Co daje ozonowanie klimatyzacji?

We wnętrzu układu klimatyzacji panuje duża wilgotność, co stanowi idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów. Często w nieużywanych przez dłuższy czas klimatyzatorach pojawia się również pleśń i inne grzyby. Ich obecność może powodować w aucie nieprzyjemny zapach, a nawet może zaostrzyć objawy alergii na kurz oraz astmy. Zanieczyszczona klimatyzacja jest również znacznie mniej wydajna, przez co chłodzenie wymaga większego zużycia energii.

Jak często trzeba czyścić klimatyzację?

Ozonowanie klimatyzacji powinno odbywać się co najmniej raz w roku. Ważna jest regularność. Wielu kierowców robi to przy okazji przeglądu technicznego lub podczas sezonowej wymiany opon. W niektórych przypadkach jednak ozonowanie powinno odbywać się częściej. Dotyczy to alergików i astmatyków, którzy źle reagują na zanieczyszczone powietrze. Przy okazji ozonowania warto rozważyć także zakup nowego filtra kabinowego. Jest to element, na którym zbierają się zanieczyszczenia z całego układu wentylacji i rozwijają się bakterie.

Jak wygląda ozonowanie klimatyzacji?

Ozonowanie odbywa się z użyciem specjalnego ozonatora. Urządzenie to może być stosowane zarówno w pojazdach, jak i do dezynfekcji pomieszczeń. Sprzęty przeznaczone do czyszczenia klimatyzacji i aut wydzielają około 5 mg ozonu na godzinę. Jest to ilość gazu, która wystarcza do zdezynfekowania kabiny. Po zakończeniu procesu kabina samochodu musi zostać dokładnie wywietrzona. Ozon ma bardzo charakterystyczny zapach, więc pozbycie się go może zająć około pół godziny.

Ozonowanie klimatyzacji samodzielnie

Możliwy jest zakup ozonatora o niskiej mocy i samodzielne wykonanie dezynfekcji. Nie jest to jednak do końca bezpieczne. Duże stężenia ozonu są szkodliwe dla dróg oddechowych i mogą zmniejszyć wydolność płuc. Z tego powodu lepiej powierzyć to zadanie profesjonalnym serwisom samochodowym, takim jak Bunar. W ten sposób można być pewnym swojego bezpieczeństwa i nie trzeba kupować drogiego sprzętu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *