Dentysta – jak często powinniśmy korzystać z jego usług?

Dlaczego i jak często powinniśmy korzystać z usług stomatologa? Jak ważne dla naszego zdrowia jest dbanie o utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej?

W poniższym artykule znajdziesz informacje na ten temat. Ponadto, dowiesz się jak zachować piękny i zdrowy uśmiech na długie lata.

Zdrowy i biały uśmiech jest bez wątpienia najpiękniejszą ozdobą każdego z nas. Niemniej jednak, nadal większość osób unika regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym, a dentystę odwiedza tylko wtedy, gdy ból zęba jest już nie do wytrzymania. To poważny błąd, albowiem regularna kontrola stanu zdrowia jamy ustnej, jest w stanie uchronić nas przed wieloma chorobami, a nawet przedwczesną utratą zębów.

Jak często i w jakim celu powinniśmy odwiedzać gabinet stomatologiczny?

Osoby dorosłe, które cenią sobie swoje zdrowie oraz zadbany stan jamy ustnej, powinny odwiedzać gabinet stomatologiczny przynajmniej raz do roku w celu kontroli ogólnej kondycji uzębienia, jak również usuwania drobnych nieprawidłowości, które pojawiły się od ostatniej wizyty. Należy jednak pamiętać, że dentystę znacznie częściej powinni odwiedzać rodzice ze swoimi dziećmi, zwłaszcza tymi, które znajdują się w wieku przedszkolnym. W takiej sytuacji optymalne jest odwiedzanie gabinetu stomatologa raz na trzy, a przynajmniej raz na sześć miesięcy. Dzięki temu możliwe stanie się uniknięcie ryzyka rozwoju próchnicy u najmłodszych pacjentów.

Przychodnia dentystyczna to również miejsce, które powinniśmy odwiedzać w sytuacji, gdy:

  • Doskwiera nam uporczywy ból zęba;
  • Pojawiają się afty oraz niepokojące zmiany w obrębie jamy ustnej;
  • Na dziąsłach oraz na podniebieniu pojawiają się zaczerwienienia i opuchlizna;
  • Dostrzegamy krwawienie z dziąseł;
  • Mamy do czynienia z kamieniem nazębnym;
  • Chcemy założyć implanty zębowe;
  • Pragniemy wybielić zęby lub dokonać ich korekty kosmetycznej.

Jak dbać o zdrowie jamy ustnej?

Nie tylko stomatolog powinien dbać o nasze zęby, ale również my sami. Dlatego też, musimy pamiętać o regularnym i prawidłowym szczotkowaniu zębów (przynajmniej 3 razy dziennie). Warto również zrezygnować ze spożywania nadmiernej ilości słodyczy oraz napojów o ciemnym zabarwieniu (np. czarnej herbaty lub kawy), które niekorzystnie wpływają na zmianę zabarwienia szkliwa.

 

Artykuł powstał przy współpracy z https://ajdentica.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *