Pierwsza wizyta u psychologa – jak wybrać dobrego specjalistę?

Problemy osobiste, stresująca praca oraz wiele innych czynników mogą sprawić, że wykonywanie codziennych zadań stanie się pozbawione sensu, zaś problemy wręcz niemożliwe do rozwiązania. W takich chwilach warto sięgnąć po pomoc specjalisty, odwiedzając gabinet psychoterapii – na co jednak zwrócić uwagę, aby faktycznie ją otrzymać? W poniższym artykule dowiesz się, czym powinien wyróżniać się psycholog, któremu można zaufać. 

Dobry psycholog – jak znaleźć właściwego specjalistę?

Myśl o pierwszej wizycie w poradni zdrowia psychicznego wciąż w wielu osobach wzbudza pewne obawy. Po czasie okazuje się jednak, że były one zupełnie niepotrzebne, gdyż współpraca z psychologiem czy psychoterapeutą pozwoliły im odzyskać dawny komfort życia lub odnaleźć w nim konkretny cel. Warto pamiętać, że dbanie o zdrowie psychiczne jest niezwykle istotne – podobnie, jak dbasz o codzienną aktywność czy zdrową dietę, powinieneś zatroszczyć się również o swój umysł. Szukając wsparcia należy jednak zwrócić szczególną uwagę na osobę przeprowadzającą terapię i jej wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe.

Pracownia psychoterapii może zrzeszać kilku specjalistów od różnych nurtów, dostosowując się do osobistych potrzeb starszych i młodszych pacjentów, którym motywację przywrócić może na przykład psycholog dziecięcy. Jeżeli zmagasz się z nałogiem, wiele korzyści może przynieść ci zwłaszcza współpraca ze specjalistą psychoterapii uzależnień. Niezależnie jednak, czy za pogorszenie twojego samopoczucia odpowiadają uzależnienie, zaburzenia osobowości czy za stanem tym stoi inna przyczyna, musisz wybrać dobrego psychologa. Czym jednak powinien się wyróżniać dobry specjalista?

Przede wszystkim, jak już wspomnieliśmy wcześniej, psycholog musi posiadać nie tylko konieczne do wykonywania swojego zawodu wykształcenie, ale i poddawać swoją pracę regularnej superwizji dokonywanej przez certyfikowanych superwizorów. Warto również zwrócić uwagę, czy ukończony przez specjalistę kurs psychoterapii odbywał się w placówce upoważnionej przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne, co da ci pewność odnośnie kompetencji danego psychologa i profesjonalnego podejścia do pracy z pacjentami. Pamiętaj też, że dobry psycholog musi umieć cię wysłuchać – szczegółowy wywiad podczas pierwszych wizyt pozwoli mu dobrać najlepszy rodzaj terapii, dzięki czemu wasza wspólna współpraca z czasem zacznie przynosić widoczne efekty. 

Psycholog Rzeszów – gdzie szukać wsparcia psychologicznego?

W Rzeszowie znajduje się niejedna poradnia psychologiczna – jak zatem ułatwić sobie zadanie znalezienia odpowiedniej placówki? Warto w tym celu wykorzystać jedno z najskuteczniejszych narzędzi, czyli wyszukiwarkę Internetową. Wpisując przykładowo frazę „Psycholog Rzeszów” lub „Rzeszów gabinet psychoterapii” będziesz mógł bliżej zapoznać się z funkcjonowaniem proponowanych placówek oraz kompetencjami pracujących w nich specjalistów. Możesz również zasugerować się opiniami innych pacjentów, którzy chętnie polecają doskonałych terapeutów tym, którzy potrzebują fachowego wsparcia. Dzięki temu w prosty sposób znajdziesz miejsce, w którym otrzymasz pomocną dłoń, niezależnie od problemu z jakim się zmagasz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *