Kiedy warto nosić buty ortopedyczne?

Coraz więcej osób nosi obuwie ortopedyczne. Kiedy zdecydować się na elementy tego typu? W jakich sytuacjach są naprawdę bardzo przydatne?

Pamiętajcie, aby na własną rękę nie podejmować tego typu decyzji. Wszystko dlatego, że obuwie ortopedyczne powinno być zarekomendowane przez specjalistę, który ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie w tym temacie. Wtedy buty będą dokładnie dopasowane do stopy konkretnej osoby, a także danej sytuacji. Między innymi są one noszone przez dzieci, które mają odwracalne zniekształcenia. To oznacza, że konkretne dolegliwości mogą być całkowicie wyleczone. Pamiętajcie jednak, aby stosować się do zaleceń fachowców. Trzeba nosić właściwe buty ortopedyczne, a także systematycznie uczęszczać na wizyty kontrolne. Fachowcy na takich spotkaniach oceniają postępy dotyczące leczenia i ewentualnie korygują swoje wcześniejsze decyzje. Co jakiś czas obuwie ortopedyczne musi być wymieniane na większe (w końcu stopy dzieci rosną i trzeba zapewnić im odpowiedni komfort). Elementy tego typu są oczywiście stosowane także w przypadku dorosłych.

Wyróżniamy rozmaite rodzaje tego obuwia. Na rynku dostępne są między innymi buty ortopedyczne z obcasem Thomasa. Są one stosowane przy takich wadach, jak na przykład koślawość stóp i kolan. Często rekomendowane przez lekarzy są również buty z odwróconym obcasem Thomasa. Są one zalecane osobom, które są narażone na skręcenie stawu skokowego. Obuwie ortopedyczne wyrównuje także skrócenie kończyn, koryguje kształt stóp itp. Kiedy jeszcze ludzie muszą nosić takie nowoczesne buty? Macie koślawy paluch? Nie da się ukryć, że standardowe obuwie nie będzie dla Was odpowiednie. Wszystko dlatego, że każdy krok będzie powodował po prostu spory ból i dyskomfort. W takim wypadku najlepiej sprawdza się specjalistyczne obuwie ortopedyczne. Nie inaczej jest w przypadku takich dolegliwości, jak paluch sztywny, stopa cukrzycowa, stopa wrażliwa czy coraz częściej występujące płaskostopie.

Jak to jest w aspekcie finansowym? Dobrej jakości buty ortopedyczne niestety nie są tanie. Muszą być też indywidualnie dobrane do konkretnego dziecka lub dorosłego. Wtedy będą odpowiednio wywiązywały się ze swojego zadania.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *