Korony i mosty protetyczne – czym się różnią?

Zarówno korony, jak i mosty to stałe uzupełnienia protetyczne, którymi możemy zapełnić lukę zębową. Na czym więc polega różnica między nimi?

Korony zębowe

Korony zębowe to specjalnie przygotowane nakładki na zęby, które cementuje się na oszlifowany ząb. Mogą być one tylko na pojedynczy ząb i musi pozostać w luce choć fragment zęba, na którym będzie można osadzić koronę. Uzupełnienie to stosuje się w przypadku konieczności wzmocnienia zębów po leczeniu kanałowym, zagrożonych złamaniem, zakrycia zębów trwale przebarwionych lub zniekształconych, a także jako pokrycie implantu. Korony zębowe stosuje się także w przypadku zębów, które w dużym stopniu złożone są z wypełnienia.

Mosty protetyczne

Mosty protetyczne to rozwiązanie, które pozwala na uzupełnienie braku jednego lub kilku zębów. Most protetyczny można wstawić w lukę zębową, w której nie pozostał żaden fragment zęba, pod warunkiem, że z obu stron luki są zęby, które mogą posłużyć jako zęby filarowe. Zostają one zeszlifowane i na nich umieszcza i cementuje się most protetyczny. Jeżeli zębów nie ma po obu stronach luki, wówczas możliwe jest także założenie wkładu koronowo-korzeniowego lub zastosowanie leczenia implantologicznego, aby uzupełnić lukę w łuku zębowym.

Dlaczego należy uzupełniać braki zębowe?

Luki zębowe należy uzupełniać, ponieważ brak nawet jednego zęba niesie za sobą zmiany także dla zębów pozostałych. W przypadku wystąpienia luki zęby mogą przesunąć się w łuku zębowym albo ulec rozchwianiu. Aby zapobiec tym problemom należy jak najszybciej podjąć działania mające na celu wypełnienie luki.

Dzięki rozwojowi stomatologii mamy dziś wiele rozwiązań, które pozwalają na jak najdłuższe zachowanie pięknego uśmiechu. Warto jednak pamiętać, że prawidłowa higiena jamy ustnej oraz regularne kontrolowanie stanu zębów u stomatologa pozwolą nam długo cieszyć się naturalnymi zębami. Dlatego właśnie warto dbać o codzienną higienę jamy ustnej oraz o szybkie wyleczenie nawet najmniejszych ubytków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *