Termoforming – co to jest?

Termoforming (ang. thermoforming) jest procesem produkcyjnym podczas którego podgrzewany jest arkusz wykonany z tworzywa sztucznego. Osiąga on temperaturę powyżej której staje się elastyczny i może być w łatwy sposób formowany.

Termoformowanie – przebieg procesu

Proces produkcyjny rozpoczyna się od stworzenia projektu termoformowanego elementu. Następnie według specyfikacji i przeznaczenia dobierane jest odpowiednie tworzywo sztuczne. Arkusz jest umieszczany w maszynie do termoformowania i jest podgrzewany powyżej granicę elastyczności. Następuje nałożenie i szczelne dopasowanie arkusza na wcześniej przygotowaną formę. Całość zostaje schłodzona i zostaje rozdzielona – arkusz i forma.

Otrzymujemy produkt, który musimy jeszcze poddać obróbce. Pozostałości tworzywa są docinane dookoła arkusza. Następuje kontrola jakości, która pozwala wyeliminować ewentualne niedoskonałości produktu. Po tym zabiegu mamy gotowy produkt, który może zostać zapakowany i wysłany.

Zalety termoformowania

Termoformowanie ma wiele zalet, które sprawiają, że jest to chętnie stosowany proces produkcyjny w wielu różnych branżach. Przede wszystkim termoforming umożliwia produkcję dużych elementów z jednej części materiału. Produkcja zarówno dużych, jak i małych elementów, jest stosunkowo prosta. Łatwa jest również produkcja szczegółowych detali. Do termoformowania możemy wykorzystywać arkusze z różnych materiałów sztucznych. W termoformowaniu nie ma potrzeby produkcji wielkich serii, można wyprodukować mniejszą ilość sztuk.

Nie jest to jednak proces idealny dla każdej firmy, ponieważ koszt całego procesu produkcyjnego jest spory. Samo urządzenie to duży wydatek, który może nie być opłacalny dla małych przedsiębiorstw korzystających z termoformowania sporadycznie.  

Termoformowanie – zastosowanie

Termoformowanie znajduje zastosowanie w wielu różnych branżach. Pozwala na produkcję dużych elementów o skomplikowanym kształcie, dlatego często wykorzystywane jest w przemyśle. Umożliwia jednak również produkcję mniejszych i szczegółowych detali. Chętnie stosuje się je więc np. w motoryzacji i gastronomii. Popularnymi produktami wytwarzanymi w procesie termoformowania są opakowania na żywność stosowane w gastronomii. 

Formowanie próżniowe wykorzystywane jest też w takich sektorach, jak np. chłodnictwo. Proces termoformowania znajduje zastosowanie w produkcji dużych elementów. W przypadku korpusów mebli chłodniczych pozwala to np. na produkcję całego elementu z jednego płata materiału, bez żadnych łączeń. Dzięki temu całość jest szczelna i spełnia doskonale swoją rolę. Ponadto możliwe jest wykonywanie szczegółowych detali, takich jak żłobienia, wgłębienia, rowki, itp. Komponenty chłodnicze, idealne do szaf chłodniczych, lad chłodniczych oraz innych urządzeń, dostępne są w AiFO Components.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *