Jak dobrze wykonać fugowanie płytek?

Fugowanie płytek jest ostatnim etapem prac glazurniczych, którego nie można pominąć. Niektórzy decydują się takie zadanie zlecić fachowcom, ale nie ma takiej konieczności. W końcu fugowanie płytek ceramicznych nie jest aż tak skomplikowane, dzięki czemu każdy może szybko i sprawnie przeprowadzić to samodzielnie. Jakie narzędzia będą potrzebne i jak przygotować podłoże do fugowania? Dlaczego warto fugować płytki?

Na czym polega fugowanie płytek?

Żadnych płytek nie układa się na tak zwany styk. Zawsze powinno się zostawiać między nimi pewien odstęp. Fugowanie płytek polega na tym, że przerwy między płytkami są wypełniane specjalną masą zwaną spoiną. Jest to ostatni etap prac glazurniczych i jednocześnie najprostszy do wykonania. Fugowanie nie jest wcale takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Należy jednak pamiętać, że bardzo dużą rolę odgrywają w tym wszystkim szczegóły. Mowa o zachowaniu odpowiednich proporcji podczas przygotowywania spoiny, precyzji nakładania, dopasowania koloru produktu do płytek. Warto także zastanowić się nad efektem wizualny, jaki chce się osiągnąć. Wpływ na niego ma ma między innymi szerokość fug, kolor oraz układ. Szeroka oferta produktów do fugowania dostępna jest na stronie https://www.bricoman.pl/.

Dlaczego warto fugować płytki?

Odpowiednio położona fuga to nie tylko gwarancja estetycznego wyglądu kuchni, łazienki czy tarasu. Warto jednak podkreślić, że za jej pomocą można zamaskować defekty związane z wcześniej położonymi płytkami albo skorygować ewentualne niedociągnięcia montażowe. Fugowanie płytek spełnia jednak jedną najważniejszą funkcję – ochronną. Jeśli zostały one wybrane jako podłoga na taras albo fragment elewacji, fuga może pełnić także funkcję wentylacyjną. Świetnie odprowadza wilgoć, która przez ujemne temperatury, mogłaby przyczynić się do odspojenia powierzchni lub jej popękania. Również we wnętrzach fuga zabezpiecza przed pęknięciami, deformacją i innymi uszkodzeniami mechanicznymi. Stanowi dylatację poprzez kompensację powstających naprężeń. Dodatkowo fuga hamuje gromadzenie się kurzu oraz brudu w przerwach między płytkami, a także ułatwia utrzymanie powierzchni w czystości i zapobiega rozwojowi grzybów. 

Kiedy powinno się fugować płytki?

Wiadomo, że wykonanie fug jest zadaniem, które bezwzględnie należy wykonać. Kiedy to zrobić? Musi minąć minimum 24 godziny od położenia płytek. Jest to zalecany czas, ponieważ w tym czasie płytki będą mogły odpowiednio związać się z kleje i podłożem. Warto jednak, dla większej pewności, wydłużyć ten czas dwukrotnie, czyli do 48 godzin. Jeśli fuga zostałaby położona przed wyschnięciem kleju, doszłoby do zatrzymania wilgoci i pojawienia się plam na wierzchniej warstwie podłogi lub innej powierzchni. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *