Sprawdź czy jesteś FOBO

Razem ze zmianami cywilizacyjnymi pojawiają się nowe jednostki chorobowe. Nie są jeszcze dobrze poznane przez medycynę. Niektóre nie mają jeszcze swojej nazwy… albo przez wielu nie są wcale uważane za choroby. Tak właśnie jest z FOBO.

Niepozorna choroba wyjaśnia Lekarz Psychiatra

Fear Of Being Offline (FOBO) czyli Strach Przed Byciem Offline. Ta choroba to po prostu rodzaj uzależnienia od Internetu. O skali niedocenienia skali tego problemu świadczy, że wpisanie FOBO w wyszukiwarkę nie daje prawie żadnych rezultatów dotyczących choroby. Wiele osób uważa ją za wymysł dziennikarzy i internautów. FOBO nie występuje jako wyodrębnione zaburzenie psychiczne. Bez wątpliwości można jednak wyodrębnić negatywny wpływ Internetu na prawidłowe funkcjonowanie w sferze psychicznej, fizycznej, społecznej, międzyludzkiej i ekonomicznej. Jest to uzależnienie behawioralne, czyli uzależnienie od czynności, lub zaburzenie obsesyjno – kompulsywne tłumaczy Lekarz Psychiatra Family-Med.

Jakie są objawy FOBO?

 

  • Paniczny strach przed nie posiadaniem dostępu do aktualności, maili oraz powiadomień
  • Noszenie ze sobą power banków i zapasowych baterii, po to by nie zostać odłączonym od sieci
  • Odczuwanie niepokoju związanego z brakiem dostępu do Internetu
  • Korzystanie z Internetu wiąże się z utratą rachuby czasu

Możliwe leczenie

Warto wiedzieć, że leczenie FOBO nie jest jeszcze traktowane poważnie. Wpisując taką frazę w wyszukiwarkę nie znajdziemy właściwie żadnych wyników. Wyszukiwarka proponuje sugeruje nawet zamianę hasła na „leczenie fobii”. Nie oznacza to, że problem uzależnienia od Internetu nie istnieje.

Najlepszym sposobem leczenia uzależnienia od Internetu jest psychoterapia poprowadzona przez specjalistę. FOBO jest przecież uzależnieniem i powinno być traktowane podobnie jak uzależnienie od alkoholu, czy narkotyków.

Samoleczenie, grupa wsparcia

Nigdy nie należy ignorować problemu uzależnienia. Powinno się podjąć wszelkie możliwe działania, aby się wyleczyć. Jednym ze sposobów jest samopomoc. Polega ona na zrozumieniu, że świat bez dostępu do Internetu też jest ciekawy i barwny. Niestety, jest to metoda, z której mogą skorzystać wyłącznie osoby o dużym samozaparciu. Dla pozostałych lepszym wyjściem jest korzystanie z grup wsparcia dla uzależnionych. Po prawdzie grup dla uzależnionych od Internetu jest niewiele. Można, więc skorzystać też z grup dla osób cierpiących na uzależnienia innego rodzaju. Na przykład dla hazardzistów lub alkoholików. Trzeba też pamiętać, że uzależnienie od Internetu i FOBO jest często związane z innymi uzależnieniami.

Zachęcamy do przeczytania drugiej części artykułu: A czy Ty też masz FOMO?

http://zdrowie-uroda.d35.pl/2019/03/19/a-czy-ty-tez-masz-fomo/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *