Lubimy czytać bajki

Utwory literackie zawierające morał i pouczenia cieszą się uznaniem. Każdy potrafi bowiem docenić mądrą opowieść. Najpewniej dlatego, bez względu na wiek lubimy czytać bajki. Te niedługie utwory naprawdę nie są zarezerwowane tylko dla dzieci.

Choć obecnie dorośli czytelnicy zwykli sięgać po obszerne pozycje, nie oznacza to, że nie potrafią docenić krótkich form. Nie bez przyczyny przecież tak dużą popularnością cieszą się opowiadania. Przyjęło się natomiast stwierdzenie, że bajki przeznaczone są przede wszystkim dla dzieci. To tak, jak byśmy zapomnieli, że jest to jedna z najstarszych form literackich, która istniała we wszystkich kulturach. Poprzez krótkie, początkowo niespisywane opowiastki, przekazywano społeczne wartości i wskazówki moralne.

Lubimy czytać bajki, bo są to krótkie, często wierszowane lub zabawne utwory. Ich najważniejszą cechą pozostaje jednak zawarty w treści morał. Bez względu na wiek, wszyscy potrafimy docenić mądre, pouczające utwory.  Ich rozmiar nie ma znaczenia, bo najważniejsza okazuje się płynąca z nich nauka. Bajki to utwory zarezerwowane nie tylko dla dzieci. Dorośli także mogą wiele się z nich dowiedzieć i niejedno dzięki nim przeżyć. Warto więc, aby od czasu do czasu, każdy sięgał po takową króciutką pozycję.

 

Bajki dla dzieci do czytania – sprawdź co czytać

Skoro lubimy czytać bajki i wiemy, jak wiele możemy dzięki nim zyskać, poznajmy takie, które powinny poznać dzieci oraz dorośli. Dobry pomysł to także wspólne czytanie. Czas spędzony wraz z dzieckiem na poznawaniu lektury zacieśni łączącą nas, emocjonalną więź.

Był sobie chłopiec – Anna Esavna

Anna Esavna zaprasza nas do magicznego świata… To świat czarownic, które kształcą się, zakładają rodziny, używają czarów w dobrych celach. Swoje magiczne umiejętności i wiedzę przekazują córkom, ale przecież nawet w rodzinach czarownic rodzą się czasem chłopcy… I co wtedy? „Był sobie chłopiec” to opowieść o losach małego chłopca o imieniu Antoni. Życie chłopców w rodzinach czarownic bywa trudne… Antoni wiedział o tym doskonale, bo na własnej skórze doświadczał wszelkich związanych z tym niedogodności. Na szczęście znalazł przyjaciół, którzy podzielali jego los. To książka dla wszystkich, którzy lubią magiczne klimaty.

Mądra i piękna bajka dla dzieci, którą powinni przeczytać także dorośli to Smocze skarby”

Jest to opowieść o tym, co w życiu najważniejsze. Wspomniane skarby mogą natomiast bardzo nas zaskoczyć, jeśli okaże się, że są bliżej, niż nam się wydaje. Fabuła pozwoli nam wyruszyć do Elfidii. Dawniej była to przepiękna kraina, w której panował spokój i harmonia. Od czasu, gdy rządy objął władca Mrocznych, wszystko się jednak zmieniło. Panuje terror, zło i lęk. Na ratunek Elfidom postanowi wyruszyć ostatni żyjący smok, Agapit . Otrzymał on specjalne zadanie od króla i na pewno postara się je wypełnić. Nie minie moment, a dołączy do niego rezolutny chłopiec, Marek Dżdżownica oraz Franek z Zalustrza, pochodzący z odległej czasoprzestrzeni. Ich oręż to czyste serca i godne podziwu zamiary. Czy to wystarczy, by pokonać zło? I jakie zadanie otrzymał od króla Agapit?

Polecana bajka dla dzieci to „Wyjątkowi są wśród nas”

W książeczce znajdziemy zbiór opowiadań, a w zasadzie bajek, nie-bajek, które uczą tolerancji i akceptacji. Fabuła przeniesie nas do krainy pełnej bajkowości. Będzie pięknie, ciekawie i miło. Przyjdzie nam poznać wyjątkowych przyjaciół, którzy mają nietypowe cechy. Każdy z bohaterów jest na swój sposób wyjątkowy, a dzięki temu niezwykły i niepowtarzalny. Dzieci szybko zrozumieją, że różnice nie muszą dzielić. Inność nie jest przecież żadną przeszkodą do wspólnej zabawy. Z pewnością przekona nas o tym Pomaludek, misiu Grizzly, czy bałaganiara Tosia. Naprawdę warto ich poznać.

Anioł Michał to terapeutyczne opowiadanie, które wraz z dziećmi powinni przeczytać rodzice

Tłumaczy ono pojęcie asertywności oraz uczy, jak wykorzystać tą umiejętność w codziennym życiu. Wszyscy doskonale wiemy, że nawet dorośli mają problem z odmawianiem. Sztuka mówienia nie, bo tak zwykło nazywać się asertywność, potrafi nastręczać wielu trudności. Na całe szczęście dość łatwo można się jej nauczyć. Im wcześniej rozpoczęta zostanie nauka, tym szybciej zacznie przynosić efekty. Książka przeznaczona jest dla dzieci powyżej 8 roku życia. To czas, w którym dzieci uczęszczają już do szkoły, więc sytuacji, w których będą musiały grzecznie odmawiać, będzie coraz więcej. Poznając historię Michała, który miał problem z asertywnością, nauczą się „sztuki mówienia nie” i zaczną ją na co dzień stosować.

Lubimy czytać bajki, ale także baśnie. To one, opowiadane od najmłodszych lat, zapadają w pamięci na całe życie.

„Baśń o dębowym sercu” została napisana zgodnie z tradycyjnymi zasadami gatunku

Treść niesie z sobą wiele ponadczasowych wartości. Wyruszymy do niewielkiej miejscowości, której grozi prawdziwa katastrofa. Brak wody sprawia, że wszędzie panuje susza. Zaczyna brakować żywności, dlatego mieszkańcy zaczną myśleć o opuszczeniu miejscowości. Co prawda we wsi stoi piękny, wielki Dąb, który miał ją chronić przed nieszczęściem, niestety, zły mag, zazdrosny o szczęście i dobrobyt ludzi pozbawił drzewo serca. Jedyna nadzieja dla wioski spocznie na barkach małego Antka. To on, mimo ryzyka wyruszy w niebezpieczną wędrówkę. Będzie musiał mierzyć się z siłami Maga i nieprzewidywalną pogodą. Czy mały chłopiec, wspierany przez stary Dąb, zdoła uratować swoją wieś? O tym przekonamy się w trakcie lektury.

Do baśniowej krainy zabiorą nas także „A właśnie, że baśnie”

To wyjątkowe opowiastki, które przekonują nas, że wokół dzieją się niezwykłe rzeczy. Sprawdzimy, czy mityczny jednorożec żył naprawdę? Dowiemy się, co dzieje się w dziecięcym pokoju, gdy zgasną światła? Spróbujemy się dowiedzieć, czy czasami nie odwiedzają nas przypadkiem wyjątkowi goście? Zdziwimy się, kiedy przekonamy się, że warzywa mogą nam zapewnić, coś więcej niż witaminy.I przede wszystkim, będziemy świetnie się bawić nie tylko z nimi. Bohaterowie zgromadzonych w książeczce bajek zapewnią nam wszystkim niezapomniane wrażenia.

Niezwykłość baśni i bajek przypomnimy sobie także dzięki książeczce „Wierszobajanie”

W każdej ze zgromadzonych w pozycji opowieści spotkamy znanych nam już bohaterów. Niezwykłe cechy i umiejętności ponownie zaprezentuje Pinokio, Czerwony Kapturek, Królowa Śniegu, czy Calineczka. Będzie zabawnie i pouczająco, bo jak na bajki przystało, nie zabraknie morałów. Wierszowana forma, który jak ulał pasuje do tej formy literackiej, sprawia, że czytanie jest prawdziwą przyjemnością.

Lubimy czytać bajki, które nie bez przyczyny zyskały światową sławę.  Płynące z nich przekaz jest ponadczasowy, dlatego warto je przypomnieć.

Koza Pana Sequin to mądra bajka polecana starszym dzieciom i dorosłym.

Fabuła pozwoli nam poznać kozę o imieniu Blanchett, która ponad wszystko zapragnęła wolności. Nie można się dziwić, bo patrzenie na przepiękną przestrzeń ze swojego niewielkiego podwórka potrafi rozbudzać wyobraźnię. Nie bez przyczyny jednak pan Sequin ją więził. Uwiązując na koziej szyi sznurek, gospodarz miał na celu chronienie zwierzęcia. Wie on przecież, jak niebezpieczny potrafi być świat. Niestety Blanchett za nic ma zakazy. Wykorzysta więc nadarzającą się okazje i ucieknie. Bardzo szybko, zamiast zachwycać się wolnością, będzie jednak musiała zapłacić cenę za nierozważne marzenia.

Polecana bajka dla czytelników w każdym wieku to także Lisek. Pilot i Mały Książę  – kolejne 10 lat”

Opowieść o Małym Księciu, jego niepowtarzalnej więzi z Różą oraz kształcących podróżach znają czytelnicy na całym świecie. Teraz w nasze ręce trafia kontynuacja tej pięknej historii. Ponownie spotkamy Liska, Pilota i Małego Księcia. Jak łatwo możemy się domyślać, pouczających perypetii nie będzie brakować. Bohaterom przyjdzie przeżyć niejedną przygodę i wspólną chwilę. Z każdej z nich płynąć będzie nauka. Tą niewielką książeczkę czyta się szybko i przyjemnie. Dla czytelników możliwość spotkania się z tymi przyjaciółmi okaże się niezwykle satysfakcjonująca. Przekonamy się między innymi, czym jest prawdziwa cierpliwość i w jaki sposób można oswoić sobie przyjaciela.

Zaprezentowane książeczki to polecane, mądre bajki. Warto, aby dzieci przeczytały je wraz z rodzicami. Czas spędzony z książką zacieśni emocjonalną więź i zachęci, by wspólnie poszukiwać kolejnych bajeczek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *