Zmiany w prawie pracy – o czym pracodawcy powinni pamiętać w 2020 roku?

Wraz z nowym rokiem w życie weszły nowe przepisy istotne zarówno dla pracodawców, jak i dla pracowników. PPK, zmiany w wynagrodzeniach czy tzw. mały ZUS to tylko niektóre z nich – na czym polegają zmiany w prawie pracy i jak się do nich dostosować?

Zmiana w płacy dla stażystów

Nowy rok wiąże się ze zmianami dla stażystów, którzy do tej pory zarabiali stosunkowo mało. Według najnowszych przepisów dodatek za staż nie wlicza się już w kwotę płacy minimalnej, w związku z czym stażyści zarobią więcej. Dodatek stażowy występuje jednak najczęściej w sektorze publicznym, dlatego ta zmiana dotyczy jedynie nielicznych pracodawców.

Zleceniodawcy lepiej płatni

Od początku roku płaca minimalna dla zleceniobiorców wynosi 2600zł brutto. Oznacza to konieczność dokonania zmian w obowiązujących umowach o pracę pomiędzy pracodawcą a zleceniobiorcą. Co ciekawe: wzrost płac nie dotyczy jedynie zleceniobiorców – w tym roku minimalne zarobki wzrosną także w pracy ratowników medycznych i nauczycieli.

Pracownicze Plany Kapitałowe

Pracodawcy, którzy zatrudniają od 50 do 249 osób mają obowiązek wdrożenia PPK do swojej działalności. Ta sama zmiana dotyczy mniejszych podmiotów, zatrudniających od 20 do 49 pracowników, jednak ta druga grupa może przygotować się do wprowadzenia zmian aż do 1 lipca.

Wprowadzenie PPK należy odpowiednio zaplanować: najlepiej przeprowadzić szkolenie kadr i pracowników, dzięki któremu cała procedura stanie się jasna. Takie szkolenie oferują filmy szkoleniowe specjalizujące się we współpracy z przedsiębiorstwami i zakładami pracy – jedną z nich jest Seka.

Mały ZUS

Choć z reguły nie lubimy zmian, niektóre z nich są naprawdę pozytywne. Mały ZUS to nic innego, jak zmniejszenie składek zdrowotnych dla małych przedsiębiorców – w tym roku ulga obejmie osoby, których roczny dochód nie przekroczy 120 tys. zł.

Choć w życie wchodzi w tym roku dość sporo zmian, wdrożenie się w nowe procedury nie powinno zająć długo, a w razie niejasności zawsze warto zasięgnąć rady firmy zajmującej się profesjonalnym doradztwem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *