Błędy popełnianie podczas zakładania firmy

Zakładanie własnej działalności oraz początki jej prowadzenia bywają trudne. Nie mając doświadczenia często popełniamy błędy, które mogą mieć daleko idące konsekwencje. Zdarza się, że właśnie na początku robimy coś, co później przekłada się na nie najlepsze prosperowanie firmy i jej dochodowość. Czego więc wystrzegać się podczas zakładania biznesu? O to pytamy właściciela agencji Carted, która pomaga nowym firmom rozwijać sprzedaż w internecie.

1. Otwieranie działalności pierwszego dnia miesiąca lub jego końcem

Jak zapewne każdy wie, przez pełne 24 miesiące od założenia firmy przysługuje nam „mały” ZUS. Okres ten można w pewien sposób przedłużyć. Jak? Otóż wystarczy założyć firmę drugiego dnia miesiąca, ponieważ jeżeli miesiąc działalności jest niepełny to okres „małego” ZUSU liczony jest od kolejnego. Oznacza to kilkaset złotych oszczędności!

2. Zbyt długa i skomplikowana nazwa firmy

Chwytliwa nazwa firmy to klucz do sukcesu. Musi być ją łatwo zapamiętać, a przede wszystkim wymówić! Długa, złożona z kilku słów lub taka w obcym języku z pewnością nie przyniesie niczego dobrego. Na początku to właśnie nazwa świadczy o naszej działalności i to ona stanowi pierwszą, najważniejszą reklamę, dlatego należy ją przemyśleć, by nie dokonywać później ewentualnych zmian, które wprowadziłyby w błąd potencjalnego klienta.

3. Płacenie chorobowego oraz niekorzystanie z dostępnych świadczeń

Oczywiście ubezpieczenie chorobowe bywa czasem nieocenione, jednak nie oszukujmy się – podczas prowadzenia własnej firmy nie ma czasu na chorowanie. Pieniądze nie są nam niestety zwracane, gdy nie wykorzystamy ani złotówki z ubezpieczenia, dlatego często w ten sposób tylko tracimy. Niemniej jednak, jeżeli już płacimy chorobowe, warto z niego korzystać.

4. Strach przed formalnościami

Często podczas zakładania firmy najwięcej obaw dostarcza nam perspektywa dopełnienia mnóstwa formalności. W rzeczywistości nie taki diabeł straszny… Nie ma się czego bać! Aktualnie procedury są znacznie łatwiejsze niż jeszcze kilka lat temu. Otworzenie własnej działalności wiąże się w zasadzie tylko z wpisem do CEIDG oraz rejestracją w ZUS-ie. Z kolei potwierdzenie wpisu do ewidencji wydrukować można z Internetu.

5. Nieprzemyślane wybranie firmy księgowej

Przypadkowy wybór firmy, która będzie zajmować się księgowością to nienajlepszy pomysł, jeżeli zależy nam na jak najmniejszej liczbie problemów z prowadzeniem firmy. Księgowość powinniśmy oddać w możliwe najlepsze ręce, by zawsze mieć dostęp do faktur i wszelkich danych oraz by wszystko było wykonywane w terminie.

6. Comiesięczne rozliczanie podatków

Wielu przedsiębiorców rozlicza podatki co miesiąc, idąc za radami biura rachunkowego. Niemniej jednak znacznie korzystniejszym rozwiązaniem są rozliczenia kwartalne.

7. Próba bycia samowystarczalnym

Niezaprzeczalnym błędem podczas rozpoczynania własnej działalności jest wiara w to, że ze wszystkim poradzimy sobie sami. Nie jest możliwe wykonywanie wszystkiego przez jedną osobę, gdyż to prowadzi do wielu nieprawidłowości w ostatecznym rozrachunku, a ponadto może powodować wypalenie zawodowe. Dobrze jest zatrudnić kogoś do pomocy. Dzięki temu firma będzie znacznie lepiej funkcjonować, co przełoży się na jej dochody, więc nie tylko nie stracimy przy tym ani grosza, ale wręcz zyskamy, nawet po odliczeniu pensji dla pracownika!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *