Anonimowe przeglądanie internetu – proste sposoby na prywatność w sieci

Ochrona prywatności w sieci to temat, który budzi dużo kontrowersji. Jednocześnie każdy chciałby posiadać możliwość anonimowego przeglądania internetu. Jak chronić swoją prywatność w sieci? Na co zwrócić największą uwagę?

  1. Czy warto chronić swoją prywatność w sieci?
  2. Ochrona prywatności: uważaj na swoje dane!
  3. Anonimowe przeglądanie internetu

 

Czy warto chronić swoją prywatność w sieci?

Wiele osób nie czuje potrzeby specjalnej ochrony swojej prywatności w sieci. Argumentują to faktem, że nie mają nic do ukrycia, a wszystkie ich działania w internecie są w pełni legalne. Jednak ochrona prywatności nie dotyczy tylko osób, które chcą ukryć swoje działania w sieci. Również pozostali użytkownicy dużo zyskują, jeżeli zwracają uwagę na niepozostawianie w internecie zbyt wielu danych i informacji na swój temat. Przykładem może być ograniczenie ilości spamu w skrzynce mailowej lub zabezpieczenie się przed atakiem hakerskim.

Ochrona prywatności: uważaj na swoje dane!

Dane użytkownika to jedne z najbardziej wartościowych informacji w sieci, dlatego nie powinno się podawać ich nierozważnie. Dotyczy to zwłaszcza takich danych, jak imię i nazwisko, numer telefonu, zdjęcia, adres e-mail, adres zamieszkania czy numer rachunku bankowego albo karty kredytowej. Pamiętaj, aby nie podawać tych informacji w serwisach, co do których bezpieczeństwa nie masz stuprocentowej pewności! W przeciwnym razie mogą spotkać cię przykre konsekwencje: skrzynka pocztowa pełna ulotek, nieustające telefony z call center, drogie i trudne do wyłączenia subskrybcje, a nawet włamanie na konto bankowe lub nękanie.

 

Anonimowe przeglądanie internetu

Istnieje kilka prostych sposobów na prywatność w sieci. Jeżeli zależy ci przede wszystkim, by twoja aktywność nie pozostawiła śladu w historii przeglądarki, możesz skorzystać ze specjalnego trybu prywatnego (na przykład Incognito w przeglądarce Google Chrome). Jeśli chcesz uniknąć także reklam opartych o wyszukiwanie i ukryć swoją lokalizację albo ominąć ograniczenia dostępu do treści nałożone na twój kraj, możesz zdecydować się na ukrycie swojego adresu IP przy pomocy VPN, Proxy lub specjalnej przeglądarki (na przykład TOR). Wiedza o tym, jak ukryć IP, może okazać się przydatna również wtedy, gdy potrzebujesz ochrony przed atakami DDOS podczas streamowania materiałów na żywo lub gdy chcesz korzystać z usług takich, jak torrenty lub sieć P2P. Pozwala także uniknąć targetowania i personalizowanych reklam (które mogą być naprawdę irytujące, szczególnie jeżeli używasz komputera na przykład do pracy i w celach prywatnych).

Jeden komentarz do “Anonimowe przeglądanie internetu – proste sposoby na prywatność w sieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *