Grys granitowy – materiał do aranżacji ogrodu. Zastosowanie, właściwości, cena

 
Planując ogród, trzeba wziąć pod uwagę wszystkie możliwe elementy dekoracyjne, które ogród ma do zaoferowania. Pierwsze na liście powinny być kwiaty, krzewy i inne dekoracje. Jednak planując przestrzeń w ogrodzie, nie można zapomnieć o roślinach rabatowych, które będą używane. Materiał używany do budowy ścieżek i podjazdów może być bardzo ważny w dodawaniu wartości do przestrzeni domowej, jak również wartości estetycznej. Kamień dekoracyjny, taki jak grys dalmatyński, jest stosowany jako element ozdobny w ogrodach już od wielu lat i cieszą się powodzeniem.

Grys granitowy dalmatyńczyk jako kamień ogrodowy – czym się charakteryzuje?

Grys granitowy dalmatyńczyk (granit kruszony) nie posiada znaczących różnic w stosunku do innych rodzajów żwiru granitowego. Jedyną różnicą jest kolorystyka, którą można zauważyć już w samej nazwie. Żwir granitowy dalmatyńczyk odnosi się do kamieni dekoracyjnych i posiada atrakcyjną kolorystykę, która jest głównie czarna z białymi plamkami i paskami o różnych kształtach i rozmiarach, które są równomiernie rozmieszczone na całej powierzchni każdego kamienia lub elementu. Kolorystyka ta bardzo przypomina futro psa dalmatyńczyka, dzięki czemu ten rodzaj kamienia dekoracyjnego zyskał na popularności.

Dzięki naturalnemu pochodzeniu, grys granitowy szary wykonany jest z twardych minerałów odpornych na warunki atmosferyczne, wysokie temperatury oraz ścieranie (np. ruch uliczny). Warto również zaznaczyć, że nie wchłania wody i chroni przed mrozem. Takie właściwości sprawiają, że grys granitowy można stosować w wielu miejscach poza domem i ogrodem. Na przykład: jako żwir na podjazdach, alejkach i ścieżkach.

 

Grys granitowy jest materiałem, który można wykorzystać na wiele sposobów. Najważniejszą kwestią jest wybór odpowiedniego rodzaju, wielkości i koloru kamienia. Parametry te powinny być dopasowane do warunków naturalnych panujących w danym miejscu, ale przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę własne preferencje.

Miejsca przeznaczenia tych elementów są bardzo zróżnicowane, dlatego ważne jest, aby zastosowany materiał spełniał wszystkie nasze oczekiwania. Grys granitowy dalmatyńczyk to doskonały wybór do ogrodów, na tarasy, chodniki między rabatami i krzewami, a także do wykonywania fontann czy dekorowania oczek wodnych. Zaletą tego produktu jest jego trwałość, odporność na działanie czynników atmosferycznych oraz właściwości estetyczne.

Grys granitowy ma wiele zastosowań, zarówno dekoracyjnych, jak i budowlanych. Przede wszystkim przeznaczony jest do stosowania w ogrodach prywatnych oraz na terenach zieleni publicznej (parki i skwery), alejkach, deptakach czy parkingach. Stosuje się go również jako podsypkę do ścieżek ogrodowych, rabat i basenów, a także w wodotryskach i ogrodach skalnych – w takich przypadkach należy wybierać żwirki o większych rozmiarach. Mniejsze żwirki nadają się do obsypywania rabat kwiatowych lub ściółkowania drzew.

 

Cena grysu granitowego. Ile kosztuje tona kamienia?

Na rynku dostępne są trzy główne rodzaje grysu granitowego, a ich odmiany zależą od pochodzenia kamienia. Najbardziej popularne są granity ukraińskie, polskie i rosyjskie. Oczywiście są też egzotyczne próbki z różnych części świata (np. z Afryki), ale ich cena jest zazwyczaj znacznie wyższa niż lokalnych produktów.

Poznaj – Nawóz na kwitnienie BUD IGNITOR od Advanced Nutrients

Wszystkie kamienie mają podobny skład, z niewielkimi różnicami w zawartości niektórych substancji.

Cena grysu granitowego jest zróżnicowana i zależy od zakupionej ilości, rodzaju opakowania oraz sposobu transportu. Jeśli jest pakowany luzem, czyli 25 ton załadowane na ciężarówkę, cena może być dwukrotnie niższa. Jedna tona pakowanego granitu kosztuje około 250 zł za tonę. Kolor od szarego do różnych odcieni brązu, w zależności od tego, z jakiej skały jest wykonany i skąd pochodzi.

Artykuł powstał przy współpracy z hurtownią kamienia naturalnego https://kamienie-dekoracyjne.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *