SNH Drones — szkolenie NSTS-01, nie tylko dla profesjonalistów

Przed wprowadzonymi pod koniec 2020 roku zmianami prawa dotyczącymi użytkowania dronów, BSP w celach hobbystycznych i rekreacyjnych można było używać bez żadnych uprawnień. W 2021 roku weszły w życie przepisy unijne ściśle określające zasady ich stosowania. Zostały oparte na ocenie ryzyka wykonywanych operacji, niezależnie od ich celu. SNH Drones poleca szkolenia NSTS-01 dla osób, które chcą swobodnie korzystać z dronów i przeprowadzać operacje wykraczające poza kategorię otwartą.

Ograniczenia w ramach lotów w kategorii otwartej

Do kategorii otwartej zaliczane są loty niskiego ryzyka, a na ich przeprowadzenie nie jest wymagana wcześniejsza zgoda z ULC. By zdobyć uprawnienia z kategorii otwartej, wystarczy zalogować się na stronie Urzędy Lotnictwa Cywilnego w celu zarejestrowania się jako operatora BSP. Ten obowiązek dotyczy wszystkich użytkowników dronów. Następnie należy odbyć szkolenie oraz zdać egzamin online. Do wyboru są 3 podkategorie A1, A2 oraz A3, które różnią się o ograniczenia operacyjne i wymogi.

Podkategoria A1 – dla dronów o masie do 900 g, umożliwia na sporadyczne przeloty nad osobami postronnymi, nie można jednak wykonywać operacji nad zgromadzeniami. Co więcej, wykonując lot w ramach podkategorii A1, dron znajdujący się nad osobami postronnymi, powinien zmienić trasę lub zakończyć lot.

Podkategoria A2 – dedykowana dronom o masie do 4 kg, umożliwia przeprowadzanie lotów w pobliżu osób postronnych, jednak z zachowaniem bezpiecznej odległości. Wynosi ona 30 m w poziomie, zaś przy trybie niskiej prędkości minimalna odległość to 5 m (przy prędkości 5m/s).

Podkategoria A3 – dla użytkowników dronów o masie do 25 kg, pozwala na wykonywanie operacji BSP poza obszarami zaludnionymi, zamieszkałymi, komercyjnymi, przemysłowymi, rekreacyjnymi. Muszą być to obszary, gdzie nie ma osób postronnych, np. oddalone od miasta łąki, lub pola.

Szkolenia z kategorii szczególnej – zyskaj nowe możliwości

Choć łatwo zdobyć uprawnienia z kategorii otwartej, posiada ona jednak wiele ograniczeń. Jeśli więc chcesz zyskać więcej swobody, w wykonywaniu operacjami dronem, niezbędne będą uprawnienia z kategorii szczególnej. Obejmuje ona loty średniego ryzyka podzielone na kilka scenariuszy, zależnie od stosowanego BSP, jego wagi, oraz typu lotu, jakie chcesz wykonywać.

Jeśli hobbystycznie zajmujesz się dronami lub chcesz wykonywać ciekawe zdjęcia i filmy do działań marketingowych, czy e-commerce, wybierz jedno ze szkoleń UAVO VLOS oferowanych przez SNH Drones. Scenariusz z kategorii szczególnej NSTS-01 https://snhdrones.pl/produkt/nsts-01/ umożliwia przeprowadzania operacji w obrębie wzroku pilota, dronami o masie do 4 kg. Jeżeli korzystasz lub chcesz korzystać z wielowirnikowców o masie do 25 kg, potrzebne Ci będzie szkolenie z kategorii szczególnej NSTS-02.

Certyfikat UAVO VLOS z kategorii szczególnej umożliwia:

 • Latanie nad osobami postronnymi bez ograniczeń;
 • Samodzielnie oceniać bezpieczną odległość od ludzi oraz zabudowań,
 • Przeprowadzanie operacji w terenie zabudowanym;
 • Wykonywanie lotów zarówno rekreacyjnych, jak i w celach komercyjnych;
 • Przeprowadzanie operacji do wysokości 120 m, od najbliższego punktu powierzchni ziemi;
 • Przeprowadzanie lotów w obrębie wzorku;
 • Wykonywanie operacji z pomocą przynajmniej jednego obserwatora, możesz więc latać bez ciągłej widoczności drona, może zostać zasłonięty przez budynek. Współpracując z operatorem, musicie posiadać dwukierunkową łączność w celu przekazywania niezbędnych informacji.
 • Wykonywanie lotów FVP, czyli z zastosowaniem gogli z widokiem z kamery, z ograniczeniem wysokości do 50 m nad poziom terenu, oraz zachowaniem odległości do 500 m od operatora.
 • Przeprowadzanie operacji nad takimi obszarami jak: porty morskie, lotniska, elektrownie, oczyszczalnie, czy ujęcia wody, pod warunkiem uzyskania wcześniejszej zgody od Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego;
 • Latanie nad nowymi strefami geograficznymi DRA w określonych dla tej sfery warunkach.

Uprawnienia UAVO VLOS — dlaczego warto je posiadać?

Certyfikat z kategorii szczególnej znacznie rozszerza możliwości wykorzystania dronów. BSP stają się coraz chętniej stosowanymi do różnych celów urządzeniami. Są dość łatwe w obsłudze i posiadają liczne funkcje, które zapewniają bezpieczeństwo podczas przeprowadzania operacji i ułatwią filmowanie i fotografowanie. Wysokiej jakości kamery dronów półprofesjonalnych i profesjonalnych, takich marek jak DJI, czy Autel Robotics umożliwiają opracowywanie materiałów zdjęciowych i filmowych, bez dużych nakładów finansowych. Między innymi dlatego są coraz chętniej wykorzystywane w marketingu. Kręcone z wysokości materiały filmowe świetnie się sprawdzają przy promocji:

 • ośrodków turystycznych i wypoczynkowych oraz ich najbliższych okolic;
 • wspaniałych widoków;
 • ciekawych krajobrazowo regionów turystycznych;
 • atrakcyjnych widoków miast.

Fotografie 360 stopni wykonywane przez drony, mogą służyć nie tylko do prezentacji krajobrazów, lecz również obiektów architektonicznych, przeznaczonych na sprzedaż. Taki sposób ich przedstawienia zwiększa ich atrakcyjność. Dlatego drony są coraz chętniej wykorzystywane w inwestycjach mieszkaniowych.

Dron to również praktyczne narzędzie dla blogerów, czy vlogerów zwiększający możliwości ich działań. Po drony chętnie sięgają również fotografowie zajmujący się sesjami ślubnymi, czy rodzinnymi. Zastosowanie dronów podczas wydarzeń rodzinnych umożliwia wykonanie niebanalnych ujęć, nie tylko z lotu ptaka. Właśnie dlatego po BSP sięgają również hobbyści fotografowani i osoby prywatne.

Posiadanie certyfikatu UAVO masz świadomość jak bezpiecznie wykonywać operacje dronami, by nie stworzyć zagrożenia zarówno w powietrzu, jak i na ziemi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *