Suplementy diety – czy naprawdę są potrzebne?

Na rozwój naszego organizmu i jego dobry stan, wpływa wiele czynników. Przede wszystkim potrzebne nam są rożne witaminy, składniki odżywcze i minerały.

Można je dostarczyć stosując odpowiednią i zbilansowaną dietę. Jeżeli jednak w pożywieniu zabraknie, któregoś wartościowego składnik, może to skutkować różnymi problemami zdrowotnymi. Dlatego, wiele osób sięga w takiej sytuacji po suplementy diety.

 

Czym są suplementy diety?

Preparaty wspomagające zdrowie to od dawna kwestia dyskusyjna. Jedni je zachwalają i zachęcają do ich regularnego stosowania, inni natomiast stanowczo tego odradzają. Suplementy diety są specjalnymi produktami spożywczymi, dzięki którym można uzupełnić niedobory niezbędnych składników odżywczych. Dzięki ich stosowaniu, spada ryzyko wystąpienia różnych problemów z odpornością, z ogólnym funkcjonowaniem organizmu.

 

Dla kogo są przeznaczone?

Suplementy są przeznaczone zarówno dla najmłodszych, nastolatków w okresie dojrzewania oraz dorosłych i osób starszych. Ich działanie opiera się nie tylko na wzmacnianiu organizmu, ale także znacznie wspomagają proces odchudzania. Między innymi tego typu tabletki przyczyniają się do usuwania wody z organizmu. Dzięki temu człowiek nie czuje się taki ociężały, znika także problem cellulitu.

 

Ponadto suplementy odchudzające wpływają na aktywizowanie tkanki tłuszczowej, która łatwiej zostaje spalona. Znikają także zaparcia i problemy z funkcjonowaniem jelit, a ogólny stan skóry, włosów, a także paznokci ulega znacznej poprawie.

 

Czy warto sięgać po suplementy diety?

Przede wszystkim wszelkie dodatkowe tabletki, czy leki nie są potrzebne osobom, które do swojej codziennej diety włączają dużo owoców, warzyw, chudego mięsa, nabiału i pieczywa pełnoziarnistego.

 

Wszelkie składniki odżywcze dużo lepiej się przyswajają, jeśli pochodzą z naturalnych źródeł. Dlatego takie ważne jest stosowanie zbilansowanej i zróżnicowanej diety. Jeśli jednak w codziennych posiłkach brakuje któregoś z najważniejszych składników i widocznie odbija się to na stanie zdrowia, można posiłkować się gotowymi suplementami diety. Jednak nawet garść świetnych witamin nie zastąpi zdrowej diety. Nie można jednak liczyć na to, że objadanie się pączkami i kotletem schabowym i popijanie tego kolorowymi napojami gazowanymi oraz sięganie po suplementy, sprawi że wszystko będzie w porządku.

 

Jeżeli już decydujemy się na stosowanie suplementów diety, należy pamiętać, aby kierować się zaleceniami określonymi na ulotkach. Preparaty tego typu dostarczają wiele witamin i innych związków, dlatego możliwe jest przedawkowanie któregoś ze składników. Szczególnie niepożądane może się okazać przyjmowanie zbyt dużej ilości żelaza i witamin, które nie rozpuszczają się w tłuszczu. Warto zapoznać się z recenzjami i opiniami o danym produkcie, które można znaleźć w internecie. Jednym z polecanych portali o zdrowiu jest chociażby strona DoktorFit.edu.pl.

Kiedy suplementy diety są potrzebne?

Stosowanie suplementów diety jest uzasadnione, kiedy nie jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi niezbędnych składników. Lekarze mogą zalecić tabletki np. gdy:

  • wartość pożywienia jest obniżona – żywność dostępna w sklepach jest coraz bardziej przerobiona i modyfikowana, przez co nie dostarcza tylu wartości odżywczych ile powinna,
  • występują problemy dotyczące przyswajania składników odżywczych – nie każdy organizm, ma możliwości optymalnego przyswajania żywności.
  • organizm ma ograniczone możliwości dotyczące produkowania danych substancji, które są niezbędne – ta kwestia zmienia się wraz z upływem lat, organizm stopniowo traci możliwość produkcji danych składników jak np. kwas hialuronowy.

W niektórych przypadkach suplementy diety mogą pomóc, jednak żadne tabletki nie zastąpią zdrowej diety i odpowiedniego stylu życia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *