Co zrobić z książkami, których chcemy się pozbyć – poradnik

Osoby, które lubią czytać, często gromadzą dosyć pokaźną bibliotekę. Od czasu do czasu trzeba ją uporządkować. Co zrobić z niepotrzebnymi książkami? Na pewno nie należy ich zbyt pochopnie wyrzucać.

Najprostszym sposobem na pozbycie się części księgozbioru wydaje się oddanie go do pobliskiej biblioteki. Takie instytucje mają ograniczone możliwości finansowe i brakuje im środków na zakup nowych pozycji. Najbardziej zainteresowane są nowymi tytułami, ponieważ cieszą się one największą popularnością wśród czytelników. Wyjątek stanowią lektury szkolne, ponieważ w ich przypadku zawsze istnieje zapotrzebowanie.

 

Prezent dla rodziny i znajomych

Jeśli nie wiemy jak zagospodarować niepotrzebne tytuły, które jedynie zbierają kurz, można przeznaczyć je na prezent. Oczywiście trzeba dobrać podarunek tak, żeby był dopasowany do upodobań i zainteresowań obdarowanej osoby. W przeciwnym wypadku ktoś pomyśli, że po prostu chcemy się za wszelką cenę pozbyć książek, które zajmują za dużo miejsca. Jeśli znamy zapalonych miłośników literatury, na pewno możemy podrzucić im kilka egzemplarzy, które nam akurat nie przypadły do gustu.

 

Wymiana książek

Wiele osób ma książki, które chętnie odstąpią innym. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby się wymienić. W Internecie działają różne portale, gdzie można zorganizować tego typu wymianę i bez problemu znaleźć pasjonatów literatury zainteresowanych daną tematyką. Na takich portalach odszukamy także pozycje, które budzą nasze zainteresowanie i staną się ciekawym uzupełnieniem domowej biblioteczki. Oferty wymiany dostępne są na różnego rodzaju forach, a także w grupach tematycznych w mediach społecznościowych.

 

Sprzedaż

Książki w dobrym stanie można również sprzedać. Prostym sposobem na znalezienie zainteresowanych klientów jest wykorzystanie portali aukcyjnych, gdzie można wystawić ofertę sprzedaży. Jeśli chcemy pozbyć się większej ilości książek, warto także zastanowić się nad odsprzedaniem ich w antykwariacie. Niektóre antykwariaty interesują się konkretnymi pozycjami, ale istnieją także firmy, które skupują praktycznie wszystkie tytuły.  Wcześniej warto przygotować listę posiadanych książek i przesłać ja do antykwariatu, żeby sprawdzić zainteresowanie.

 

Skup makulatury

Czasem mamy książki bardzo zniszczone, które nie budzą większego zainteresowania, nie nadają się na prezent, ani nie można ich sprzedać, np. nieaktualne zbiory ustaw. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku może okazać się skup makulatury. Niektóre firmy przeznaczają część dochodu z makulatury na cele charytatywne, więc warto rozejrzeć się za takimi ofertami.

 

Skupy książek, które zainteresują się naszymi książkami:

  • Skup książek Amicus – https://skupujemyksiazki.pl/
  • SkupSzop.pl
  • Skup książek An-Mar
  • Antykwariat Tezeusz – skup książek
  • SkupKsiazki.pl
  • SkupBook.pl – skup książek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *