Zalety i wady posiadania psa na emeryturze?

Przejście na emeryturę to dla wielu osób nie tylko moment zakończenia kariery zawodowej. Dla niektórych jest to również impuls, by w końcu zrealizować swoje marzenia, na które wcześniej brakowało czasu.

Pies najlepszym przyjacielem emeryta

 

Jednym z takich marzeń może być posiadanie własnego psa. Czy to dobry moment, by zdecydować się na zakup lub adopcję czworonoga? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie i rozważyć wszystkie plusy i minusy posiadania psa przez osoby w starszym wieku.

Jeden pies, wiele korzyści

Jesień życia nie zawsze bywa kolorowa. Z jednej strony to okres, kiedy po odchowaniu dzieci i przejściu na emeryturę mamy w końcu więcej czasu na realizację swoich marzeń i pasji. Z drugiej strony jednak to również okres, kiedy zdrowie zaczyna szwankować, gwarny dotąd dom pustoszeje, a starszym osobom coraz bardziej zaczyna doskwierać samotność. Lekarstwem na te problemy może okazać się posiadanie własnego psa, który przede wszystkim potrafi być wiernym towarzyszem i przyjacielem. Ale to nie wszystko. Spacer z psem to doskonała okazja do zawierania nowych znajomości i budowania relacji towarzyskich – wszak dwóch posiadaczy psów zawsze z łatwością znajdzie temat do rozmowy. Posiadanie czworonoga to najlepszy sposób, by uchronić się przed utratą chęci do życia i spadkiem motywacji, które w pewnym wieku są zupełnie naturalne. Pieskowi trzeba bowiem zapewnić odpowiednią opiekę i spacery, co wiąże się z koniecznością wychodzenia z domu, nawet gdy nieszczególnie ma się na to ochotę. Codzienne spacery to również doskonały sposób na poprawę kondycji i utrzymanie dobrej sylwetki, a w konsekwencji także na poprawę samopoczucia.

Obowiązki związane z posiadaniem psa

Nie można zapominać o tym, że posiadanie psa niesie za sobą nie tylko radość, ale również szereg obowiązków. Pupilowi trzeba zapewnić odpowiednią opiekę:

  • zadbać o właściwą dietę,
  • zagwarantować opiekę weterynaryjną,
  • zapewnić codzienne spacery.

Wiąże się to z ponoszeniem pewnych nakładów finansowych, co przy skromnej emeryturze może być sporym obciążeniem budżetu. Dobrym sposobem na obniżenie kosztów utrzymania psa jest korzystanie z oferty sklepu internetowego https://e-zoo.shop, w którym karmę, zabawki, akcesoria i środki do pielęgnacji można kupić w atrakcyjnych cenach. Zakupy dostarczane są prosto w domu, dzięki czemu nie trzeba martwić się o transport i dźwiganie ciężkich worków z karmą, co dla starszych osób może być problematyczne.
Warto również pamiętać o tym, że posiadanie psa wymaga codziennej aktywności, ze wspomnianymi już spacerami na czele. Osobom z problemami zdrowotnymi może to sprawiać pewną trudność, dlatego należy dobrze zastanowić się nad tym, czy będziemy w stanie wyprowadzać psa, niezależnie od pogody i samopoczucia, a także czy w razie nagłej niedyspozycji będzie miał kto nas zastąpić.

Decyzja o posiadaniu psa zawsze powinna być dokładnie przemyślana. W przypadku osób w starszym wieku trzeba zastanowić się przede wszystkim nad tym, czy stan zdrowia oraz możliwości finansowe pozwolą zagwarantować pupilowi właściwą opiekę. Jeśli tak, to nie ma lepszego momentu na realizację marzenia o własnym czworonogu. Pies może stać się nie tylko najwierniejszym towarzyszem, ale też najlepszym antidotum na wszelkie dolegliwości i troski związane z wiekiem, stanem zdrowia i sytuacją rodzinną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *