Dlaczego projektanci chętnie wybierają płyty warstwowe jako materiał budowlany?

Płyty warstwowe są wykorzystywane przy wielu projektach budowlanych. Mogą to być zarówno duże hale sportowe, magazynowe lub produkcyjne, obiekty handlowe czy elektrownie, ale również garaże, warsztaty oraz mroźnie i chłodnie. Co sprawia, że płyty warstwowe są tak popularne? Dlaczego projektanci tak chętnie wybierają je na materiał budowlany? W tym artykule przedstawimy kilka istotnych cech, które są jednocześnie zaletami tego typu materiałów.

 

Doskonała izolacyjność cieplna oraz trwałość

Płyty warstwowe cechuje bardzo dobra termoizolacja – najlepsza wśród wykorzystywanych w budownictwie materiałów. Wiąże się ona z niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła (λ) – im niższy, tym materiał wolniej przepuszcza ciepło i zapewnia świetną ochronę przed zewnętrznymi czynnikami tak zimą, jak i latem. Dzięki doskonałej izolacyjności cieplnej płyty warstwowe można układać cieńszą warstwą, co skutkuje mniejszym ubytkiem powierzchni użytkowej budynku. Płyta warstwowa jest również materiałem trwałym, zachowującym wysokie parametry przez cały okres użytkowania, odpornym na większość rozpuszczalników, pleśnienie, grzyby i procesy gnilne oraz nieulegającym korozji.

 

Odporna na ogień i proekologiczna

Pianka poliuretanowa PIR, z której w większości przypadków wykonane są płyty warstwowe, spełnia niezbędne wymogi związane z bezpieczeństwem ogniowym. Dzięki temu dłużej zachowuje swoje właściwości izolacyjne i chroni inne warstwy przed działaniem płomieni przez określony czas. Ocieplenie dachu tego rodzaju płytą eliminuje możliwość wystąpienia kosztownych i trudnych w naprawie błędów wykonawczych. Podczas pracy, która jest dużo szybsza w porównaniu do montażu innych materiałów termoizolacyjnych, można także zrezygnować z deskowania.

Płyta warstwowa jest również produktem proekologicznym, co oznacza, że może być poddawana recyklingowi i ponownemu użyciu, a także nie zawiera podrażniających włókiem, które mogą być szkodliwe dla zdrowia człowieka i zwierząt – podkreśla ekspert firmy Gór-Stal, która od 2003 roku tworzy produkty i dostarcza rozwiązania związane z produkcją płyt warstwowych. Jest to możliwe dzięki użyciu linii do produkcji płyt warstwowych z rdzeniem poliuretanowym, która jest jedną z najbardziej zaawansowanych i najnowocześniejszych technologicznie linii w Europie. Oprócz płyt warstwowych firma Gór Stal zajmuje się produkcją paneli termoizolacyjnych termPIR, stosowanych powszechnie do lekkiej obudowy hal przemysłowych, magazynowych, produkcyjnych, budynków administracyjnych, mroźni oraz chłodni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *