Przyczyny nietrzymania moczu i stolca

Problemy z nietrzymaniem moczu i stolca (tzw. inkontynencją) dotykają w naszym kraju aż 3,5 mln osób. Czyli prawie co dziesiątego Polaka! Kontrolowanie opróżniania pęcherza i jelit to z fizjologicznego punktu widzenia dosyć złożony proces wymagający koordynacji prawidłowo działających mięśni dna miednicy oraz zwieraczy, a także układu nerwowego. Istnieje więc wiele możliwych przyczyn występowania ewentualnych zaburzeń tego procesu.

 

Niekiedy zdarza się, że nietrzymanie moczu i stolca wynika z wrodzonych nieprawidłowości w budowie pewnych struktur mięśniowo-nerwowych lub rdzenia kręgowego. Znacznie częściej problem ten pojawia się dopiero w późniejszej części życia jako schorzenie nabyte, związane m.in. z osłabieniem mięśni czy przewodnictwa nerwowego. Osłabienie to jednak nie bierze się znikąd.

 

Ciąża i poród

Jednym z powszechnych powodów jego wystąpienia jest poród siłami natury, a czasem również poprzedzająca go ciąża. Wysiłek porodowy może uszkodzić krocze i mięśnie miednicy lub odbytu, co skutkuje problemami pojawiającymi się już w ciągu kilku tygodni. – Możliwe jest jednak także uszkodzenie nerwu sromowego bądź krzyżowego, odpowiedzialne za nietrzymanie stolca objawiające się u kobiet nawet wiele lat po porodzie – mówi specjalista z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej EURO-KLINIKA.

 

Urazy

Uszkodzenia mięśni i nerwów kontrolujących wizyty w toalecie mogą też być wywołane nadmiernym wysiłkiem, urazami i zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa, a także pojawiać się wskutek operacji usunięcia macicy albo prostaty, jak również w postaci powikłań po zabiegach chirurgicznych w obrębie odbytu (np. operacje żylaków czy przetok okołoodbytniczych).

 

Zaburzenia w przewodnictwie nerwowym

Do istotnych przyczyn nietrzymania moczu i stolca należą też rozmaite formy niedowładu, związane chociażby z wystąpieniem udaru, urazów w obrębie rdzenia kręgowego czy przepukliny oponowo-rdzeniowej oraz chorobami układowymi, jak porażenie mózgowe i inne schorzenia neurologiczne, stwardnienie rozsiane albo cukrzyca. Uszkodzenie nerwów w przypadku tej ostatniej powoduje niekiedy przewlekłą biegunkę, która potęguje problemy z nietrzymaniem stolca.

 

Nagromadzenie drobniejszych czynników

Częste biegunki i zaparcia – związane z niewłaściwą dietą czy przyjmowaniem pewnych leków, a także zapalnymi chorobami jelit (np. Leśniowskiego-Crohna) albo zespołem jelita drażliwego – to zresztą kolejny możliwy powód występowania zaburzeń w oddawaniu moczu i stolca. Wśród czynników im sprzyjających wymienia się też nadwagę, zaburzenia ukrwienia wywołane paleniem papierosów, zaburzenia hormonalne czy nawet uporczywy kaszel, a także złe nawyki w zakresie wypróżniania się, takie jak udawanie się do WC rzadziej lub częściej, niż mamy taką potrzebę, oraz popieranie brzuchem albo zaciskanie ud i pośladków podczas wizyty w toalecie.

 

Inne

Na koniec warto wspomnieć też o przyczynach związanych z psychiką (odpowiedzialnych zwłaszcza za nocne moczenie się u dzieci) oraz tych nieco rzadszych, takich jak wypadanie macicy lub odbytnicy, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, a także przebyta radioterapia w obrębie miednicy, jako że uszkodzenia popromienne mogą wywołać wrażenie potrzeby oddania stolca, mimo że nie nagromadziła się jeszcze wystarczająca jego ilość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *