Czy rezonans magnetyczny jest skuteczną metodą diagnostyczną?

Rezonans magnetyczny to jedna z najbardziej dokładnych metod stosowanych w diagnostyce chorób tkanek. Badanie zlecane jest przy podejrzeniu chorob nowotworowych, ma także zastosowanie w diagnostyce problemów neurologicznych oraz w schorzeniach stawów. Jest najskuteczniejszą metodą diagnostyczną w fizjoterapii.

Rezonans magnetyczny – o czym warto wiedzieć?

Badanie jest badaniem nieinwazyjnym i bezpiecznym, gdyż podczas jego wykonywania nie występuje promieniowanie. Zasadą działania rezonansu magnetycznego jest wytworzenie pola magnetycznego, które działa na cząsteczki wodoru w organizmie. Badanie to nie ma żadnego negatywnego wpływu na organizm, można je więc wykonać za każdym razem, gdy zachodzi taka potrzeba.

Do badania rezonansem magnetycznym należy się właściwie przygotować. Warto wiedzieć, że badanie trwać może nawet 90 minut. Warto o tym pamiętać, wiedząc jednocześnie, że w trakcie badania należy trwać nieruchomo, tak, by jego wyniki nie uległy zafałszowaniu.

Badanie wykonuje się w ubraniu, jednak podczas jego trwania nie wolno mieć na sobie żadnych metalowych elementów. Warto więc zaplanować wcześniej swój ubiór. W przypadku, gdy badanie przeprowadzane jest w obrębie głowy, należy również zrezygnować z makijażu.

Należy pamiętać, by kilka godzin przed badaniem nie spożywać już żadnych posiłków, dwie godziny przed badaniem natomiast nie należy już także niczego pić.

Jak wygląda badanie rezonansem magnetycznym?

Rezonans magnetyczny to badanie bezbolesne. Przed badaniem często podaje się dożylnie kontrast, warto jednak wiedzieć, że nie jest to regułą. Decyzję o podaniu kontrastu podejmuje się w odniesieniu do stanu zdrowia pacjenta. Kontrastu nie podaje się kobietom w ciąży, ani też osobom cierpiącym na niewydolność nerek. W większości przypadków podanie kontrastu nie jest konieczne, a wiarygodność badania bez jego zastosowania jest wystarczająca wysoka.

W przypadku podania kontrastu wystąpić może złe samopoczucie, są to jednak przypadki rzadkie. Rzadkością są również występujące po jego zastosowaniu powikłania.

Rezonans magnetyczny – diagnostyka w klinice

Chcąc skorzystać z kompletnej usługi diagnostycznej oraz otrzymać kompleksową opiekę, warto skorzystać z usług odpowiedniej placówki, która zapewnia nie tylko przeprowadzenie samego badania, ale także konsultacje prowadzone przez lekarzy specjalistów. Całościową opiekę, to znaczy pakiet badań połączony ze szczegółowym wywiadem lekarskim zapewnia klinika Rex Medica – https://rexmedica.pl/rezonans-magnetyczny. Rex Medica posiada trzy placówki w Warszawie. Każda z nich oferuje cały komplet świadczeń.

Jaki jest koszt rezonansu magnetycznego?

Cena samego badania to koszt od około pięciuset do ośmiuset złotych. Warto jednak skorzystać z usług placówki oferującej cały zestaw dodatkowych, koniecznych badań. Cena badania RTG to w zależności od części ciała koszt od kilkudziesięciu do około dwustu złotych. Badanie USG – również w zależności od obszaru – kosztuje od około dwustu do sześciuset złotych. Konsultacja medyczna w placówkach medycznych oferujących badanie rezonansem magnetycznym to koszt od około dwustu do trzystu złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *