Powstaje lekarstwo na przedwczesną śmierć

Badania prowadzone przez amerykańskich naukowców mogą doprowadzić do powstania lekarstwa ratującego życie po zawale.

Czy eksperymentalna terapia w tym badaniu może pewnego dnia zostać wykorzystana do klinicznego leczenia ludzkich pacjentów z sercem – czy powstanie lek na przedwczesną śmierć?

Amerykańscy naukowcy z Children’s Heart Institute w Cincinnati przetestowali syntezowane białko pUR4, które wspomaga funkcjonowanie komórek serca. Wykazano, że lek potencjalnie jest w stanie skutecznie zapobiegać powtórnym atakom serca i przedłużyć życie dzieci z wadami serca. Jest to odnotowane w komunikacie prasowym na temat MedicalXpress.

Fibronektyna jest zwykle dobrym czynnikiem w ciele. Pomaga utworzyć matrycę wspierającą komórki dla tkanki łącznej organizmu, pomagając w naprawie tkanek po urazie.

Ale po ataku serca fibronektyna reaguje nadmiernie, polimeryzuje i pomaga uzyskać zbyt dużą macierz łączną. Powoduje również nadpobudliwą produkcję zatkanych i dysfunkcyjnych komórek miofibroblastów sercowo-sercowych, które uszkadzają serce. Związek pUR4 jest tak zaprojektowany, że przyłącza się do punktów powierzchniowych na fibronektynie, skutecznie hamując jej działanie w uszkodzonych komórkach serca.

PUR4 blokuje aktywność fibronektyny, białka, które pomaga w naprawie tkanki łącznej po urazie. Jednak po atakach serca fibronektyna ma negatywny wpływ na tkanki witalne, zastępując funkcjonalne komórki mięśni niepotrzebnymi miofibroblastami. Cząsteczka pUR4 została zaprojektowana tak, aby hamować tworzenie macierzy fibronektyny, która jest wykorzystywana do tworzenia tkanki łącznej.

Porady informacje na temat zdrowia – http://www.prasa24h.pl/informacje/zdrowie-i-uroda

Lek był testowany na zwierzętach (myszach) i ludzkich komórkach serca. U gryzoni, które miały zawał serca, w przypadku braku leczenia, nowy czynnik rozwinął zwłóknienie, a funkcje mięśnia sercowego zostały zakłócone. Efekty te zostały zminimalizowane w innej grupie myszy, które otrzymały terapię molekularną z PUR4 przez siedem dni po zawale. Podobny wynik uzyskano stosując hodowlę komórek ludzkich.

„Nasze dane są mocnym dowodem na zasadę, a pierwsze, które pokazują, że hamowanie polimeryzacji fibronektyny zachowuje funkcję serca, zmniejsza przebudowę lewej komory i ogranicza tworzenie włóknistej tkanki łącznej” – powiedział dr Bads Blaxall, główny kierownik badań, dyrektor badań translacyjnych w Instytut Serca i Centrum Badań nad Fibrosis.

Blokowanie białek tworzących matrycę może zapobiegać niewydolności serca.
Na tym obrazie ludzkie komórki serca leczone nowym peptydem terapeutycznym wykazują znacznie zmniejszone zwłóknienie. Eksperymentalne leczenie zapobiegło uszkodzeniu ludzkich komórek serca i przywróceniu ich funkcji. Kredyt: Cincinnati Dzieci

Czy witaminy mogą pomóc w zapobieganiu zawałowi serca? https://www.poradniki24h.pl/1976/czy-witaminy-moga-pomoc-zapobieganiu-zawalowi-serca/

Następne kroki

Naukowcy podkreślają, że jest zbyt wcześnie, aby wiedzieć, czy eksperymentalna terapia w tym badaniu może pewnego dnia zostać wykorzystana do klinicznego leczenia ludzkich pacjentów z sercem. Najpierw należy przeprowadzić obszerne dodatkowe badania, w tym udowodnić bezpieczeństwo PUR4 w większych modelach zwierzęcych, a następnie przejść do ustalenia skuteczności dowodu na skuteczność leczenia niewydolności serca w tych modelach, według Blaxall.

Naukowcy pracują również nad udoskonaleniem peptydu pUR4 w celu zwiększenia jego zdolności do miejscowego podawania do serca i do przedłużonego uwalniania u pacjentów.

Kliniki i Centra medyczne http://www.ekliniki.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *