Tapetowanie ścian – jak się do tego zabrać?

W wielu aranżacjach wnętrz pojawiają się gustownie dobrane, eleganckie tapety ścienne. Postanowiłeś uwzględnić je także w dekorowaniu swojego mieszkania? Jeśli lubisz prace manualne, być może zdecydujesz się na położenie tapet ściennych samemu. Znakomicie! W tym artykule pokrótce przedstawimy Ci cały proces tapetowania ściany.

Przygotowanie podłoża do tapetowania

Aby móc rozpocząć proces przyklejania tapety, musimy najpierw odpowiednio przygotować powierzchnię ściany, tak, by tapeta na trwałe dobrze przykleiła się do podłoża. Jeśli mamy do czynienia z nowymi tynkami, warto pamiętać, że do tapetowania możemy przystąpić dopiero po kilku tygodniach od wykonania tynków.

Powierzchnię świeżo otynkowanej ściany zawsze należy odpowiednio zagruntować. Jeśli wykonujemy remont pomieszczenia, to zapewne na ścianie pozostaje stara farba lub inna tapeta ścienna. Zawsze najlepszy efekt osiągniemy usuwając stare warstwy ze ściany.

poznaj – Mikrocement cena. Poznaj stawkę wykonawców i koszt za m2

Pasowanie wzorów tapet

Jeśli mamy do czynienia z tapetą ścienną zawierającą określone wzory, to zazwyczaj musimy przyłożyć dużą wagę do odpowiedniego spasowania wzorów, tak by osiągnąć atrakcyjny wizualnie efekt. Pasowania i docinania fachowcy od tapetowania dokonują na specjalnie do tego przeznaczonym stole, niemniej jeśli tapetujesz ścianę sam, zapewne najlepszym rozwiązaniem będzie praca po prostu na czystej podłodze (podłoga musi być czysta, by nie zniszczyć lub zabrudzić powierzchni tapet). Bardzo dobrą techniką jest dopasowanie i wycięcie odpowiednich wysokości pasów już na całą ścianę.

Dobrą jest rozpocząć tapetowanie ścian od narożnika pokoju. Układając tapetę, pierwszą, 'startową’ warstwę zawsze warto zostawić odpowiedni naddatek na ścianie oraz suficie. Dzięki temu możemy potem z pomocą poziomicy precyzyjnie dociąć tapetę do samej krawędzi płaszczyzny. Kładąc kolejne elementy układanki, podobnie warto zostawiać pewien naddatek tapety na suficie i podłodze, dzięki temu nawet, gdy okaże się, że sufit czy podłoga nie ma idealnego poziomu, odpowiednio przycinając tapetę ścienną 'oszukamy wzrok’ – uzyskamy wrażenie, że wszystko jest ok, bo tapeta będzie idealnie przycięta. Oczywiście po położeniu każdego paska, od razu usuwamy naddatki kleju.

Nakładanie kleju

Od rodzaju tapety ściennej, którą chcemy położyć na ścianie będzie zależeć stopień trudności czynności tapetowania. Na pewno podczas klejenia tapet zawsze warto przestrzegać zaleceń producenta danej tapety oraz stosowanego kleju. Najłatwiejsze do montowania są tapety na fizelinie. W przeciwieństwie do tapet papierowych tapety fizelinowe pod wpływem kleju czy wody nie rozszerzają się, dzięki czemu można je kłaść bezpośrednio na pokrytą klejem powierzchnię ściany. Natomiast tapetowanie ścian z użyciem tapet papierowych czy tapet na podłożu papierowym proces nakładania jest bardziej złożony. Należy najpierw pokryć klejem tapetę ścienną, odczekać zalecany przez producenta czas (zazwyczaj jest to kilkanaście minut) a następnie dopiero pokryć ścianę klejem i położyć tapetę.

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o rodzajach kleju używanego do tapetowania ścian. Dla osób rozpoczynających swoją przygodę z tapetowaniem chyba najlepszą opcją będzie wybór kleju proszkowego, tego typu kleje są niedrogie, musimy tylko je sami rozrobić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *