Działalność gospodarcza w Niemczech – czy wymagany jest meldunek?

Zainteresowanie emigracją zarobkową wśród Polaków nie maleje. Nie każdy jednak chce opuścić ojczyznę na stałe. Jeśli planujesz założenie Gewerbe w Niemczech, ale nie wiesz, czy powinieneś zmienić miejsce zameldowania – to tekst właśnie dla Ciebie! Dowiedz się więcej o procesie zakładania firmy za zachodnią granicą!

Gewerbe – co oznacza i na czym polega?

Gewerbe (Gewerbebetrieb, a potocznie – Gewerba) pochodzi oczywiście z języka niemieckiego i odnosi się najczęściej do jednoosobowej działalności gospodarczej. Zakres działania takich przedsiębiorstw może być naprawdę szeroki i obejmować takie sektory jak handel czy przemysł. Jedynym ograniczeniem są kompetencje – w przypadku branż oferujących specjalistyczne usługi niezbędne jest potwierdzenie swoich kompetencji dokumentem uprawniającym do wykonywania danego zawodu.

W ramach Gewerbe możliwość jest naprawdę sporo. Wiele osób aktywnie działa m.in. w obszarze budowlanym i remontowym. Nie jest to jedyny typ usług, na który decydują się przedsiębiorcy. Kolejnymi popularnymi przykładami są firmy sprzątające lub opiekujące się senioramisam decydujesz, czym chcesz się zajmować. Jeśli nie masz konkretnego pomysłu, warto wykorzystać zdobyte wcześniej doświadczenie zawodowe.

Proces rejestrowania firmy w Niemczech

Jak przebiega Gewerbeanmeldung, czyli rejestracja działalności gospodarczej? Powszechnie uważa się całą procedurę nie tylko za łatwą, ale i stosunkowo tanią. Jesteś ciekawy dlaczego? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje!

Jakie dokumenty trzeba złożyć w celu założenia Gewerbe?

Wszystkie dokumenty potrzebne do zarejestrowania firmy trzeba złożyć w urzędzie do spraw gospodarki. Co musisz przygotować? Do założenia Gewerbe potrzebujesz przede wszystkim:

  • wypełnionego wniosku;
  • dokumentu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe (np. zezwolenia od izby handlowej lub rzemieślniczej);
  • dowodu osobistego.

Meldunek

Bez obaw – nie musisz zmieniać swojego miejsca zameldowania, jeśli chcesz rozpocząć działalność gospodarczą w Niemczech! Jak to możliwe? Do zarejestrowania firmy potrzebny jest adres, jednak nie musi on należeć do Ciebie. W takim przypadku warto skorzystać z usług oferowanych przez polskie biura rachunkowe – pojawia się wówczas opcja użyczenia meldunku. To bardzo atrakcyjne rozwiązanie zarówno dla młodych przedsiębiorców, jak i wszystkich osób, które nie są pewne, czy osiądą w Niemczech na stałe, czy wrócą do ojczyzny.

Czy warto założyć Gewerbe w Niemczech?

Zastanawiasz się, dlaczego opłaca się działać w Niemczech na własny rachunek? W tym miejscu wypada udzielić wyczerpującej odpowiedzi i podsumować dotychczasowe informacje. Możliwość prowadzenia firmy na terenie Niemiec stale przyciąga migrantów zarobkowych z sąsiednich krajów – w tym również z Polski – ze względu na panującą tam sytuację gospodarczą oraz szereg innych czynników.

Do największych plusów założenia Gewerbe w Niemczech zalicza się:

  • wysoka kwota wolna od podatku,
  • łatwy i szybki proces rejestracji firmy,
  • nie trzeba mieć wysokiego kapitału,
  • doskonale rozbudowany system świadczeń socjalnych,
  • możliwość skorzystania z usługi użyczenia meldunku bez konieczności zmiany miejsca zameldowania.

Co więcej, prowadząc Gewerbe, możesz jednocześnie być zatrudniony na umowie o pracę w innym miejscu. Ze względu na to, że niemieckie prawo podatkowe znacznie różni się od polskiego, warto zgłosić się do biura rachunkowego nie tylko z prośbą o użyczenie meldunku, ale i udzielaniem merytorycznej porady. Jeśli nie masz pewności, czy działasz zgodnie z prawem – skorzystaj z usług ekspertów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *