Jak przeciwdziałać chorobom cywilizacyjnym żyjąc w dużym mieście?

Choroby należące do tej kategorii są na tyle powszechne we współczesnym świecie, że stały się realnym problemem społecznym. Tylko w niewielkim stopniu determinują je czynniki zewnętrzne lub obciążenia genetyczne – w zdecydowanej większości są bezpośrednią konsekwencją niezdrowego stylu życia lub w sposób istotny się z nim łączą.

Jakie są najważniejsze przyczyny chorób cywilizacyjnych?

Do grona chorób cywilizacyjnych należą cukrzyca, otyłość, choroby układu sercowo-naczyniowego, takie jak m.in. nadciśnienie, choroby układu pokarmowego, skutkujące np. refluksem, jak również schorzenia psychiczne, w tym na tle nerwowym, związane z wysokim poziomem stresu. Do grona chorób cywilizacyjnych coraz częściej zalicza się również nowotwory. Jak wykazały badania, część z nich w sposób bezpośredni wiąże się z czynnikami związanymi ze stylem życia, takimi jak np. nadużywanie substancji psychoaktywnych.

Jak łatwo wywnioskować, ich przyczyny leżą przede wszystkim w niezdrowej, zbyt kalorycznej i bogatej w cukry i sól diecie. Bardzo istotnym zagrożeniem jest również brak aktywności fizycznej, realizowanej regularnie i w minimalnym wymiarze.

Kolejnymi czynnikami, które sprzyjają rozwojowi chorób cywilizacyjnych, są używki takie jak kawa, papierosy czy alkohol. Mogą zaszkodzić nawet w niewielkich dawkach, natomiast ich skrajne nadużywanie prowadzi do spustoszeń organizmu. Kolejne na liście są przewlekły stres połączony z brakiem snu i niedostatecznym czasem na odpoczynek i regenerację psychiczną. Schorzenia na tym tle są bardzo częste zwłaszcza u mieszkańców dużych miast, gdy pięcie się po szczeblach kariery i próba sprostania rosnącym oczekiwaniom może doprowadzić psychikę do ruiny.

Jak dbać o dietę, nie tracąc czasu?

By zapobiec chorobom cywilizacyjnym, konieczne jest wprowadzenie zmian w codziennym trybie życia, zaczynając od diety. Kiepskie odżywianie to najczęściej konsekwencja braku czasu na gotowanie, przez co w rezultacie sięgamy po wysoko przetworzone, ale łatwo dostępne produkty, które szybko zaspokoją głód. Z drugiej strony, nawet dysponując czasem, nie zawsze będziemy w stanie przygotować odpowiednio zbilansowane posiłki, ponieważ to wymaga pewnej wiedzy z zakresu dietetyki. Właśnie dlatego dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z cateringu dietetycznego, czyli usługi dostawy zdrowych i odpowiednio skomponowanych posiłków pod same drzwi. Firm go oferujących jest mnóstwo, a catering dietetyczny w Toruniu http://fit-catering.pl/catering-dietetyczny-torun/ oferuje na przykład firma Fit Catering. W jej ofercie znaleźć można około 10 opcji menu (w tym optymalna, z przewagą ryb, wysokobiałkowa, nisko węglowodanowa czy bezglutenowa) oferowanych w zróżnicowanych wersjach kalorycznych. Zestaw na cały dzień składa się z pięciu posiłków, więc powinien z łatwością zaspokoić zapotrzebowanie na energię na cały dzień. Jedzenie jest pakowane w wygodne pudełka do szybkiego odgrzania np., w kuchence mikrofalowej.

Jak znaleźć czas na aktywność fizyczną w natłoku zajęć?

Kolejną zmianą, która przy minimalnym wysiłku przynieść może duży efekt, jest wprowadzenie do codziennej rutyny regularnej aktywności fizycznej. Jeśli Twoją bolączką jest brak czasu na ćwiczenia, pomyśl o aktywności, która możesz uprawiać niejako przy okazji codziennych obowiązków lub we własnym domu. Najłatwiejszą „okazyjną” aktywnością są spacery lub po prostu zamiana jazdy na chodzenie. Staraj się zminimalizować korzystanie z samochodu, a jeśli dojeżdżasz do pracy komunikacją miejską, wysiadaj o przystanek wcześniej, co zapewni Ci odrobinę ruchu. Dobrym pomysłem są również treningi w domu, które można realizować, np. posiłkując się filmami na YouTube – do większości z nich wystarczy odpowiedni strój oraz mata do ćwiczeń. Jeśli warunki mieszkaniowe na to pozwalają, rozważ zakup bieżni, roweru stacjonarnego lub innego sprzętu, który pozwoli Ci łączyć aktywność np. z oglądaniem ulubionego serialu. Już kilkanaście minut na bieżni czy pół godziny na rowerze wystarczy, żeby organizm zażył niezbędnej aktywności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *