Kluczowe zalety chodników sznurkowych

Jednym z elementów wyposażenia przydatnym w każdym domu jednorodzinnym czy mieszkaniu jest chodnik sznurkowy. Można go z powodzeniem umieścić choćby w przedpokoju, kuchni, łazience oraz na balkonie. Prezentuje się wyjątkowo estetycznie, a jednocześnie posiada mnóstwo cennych walorów praktycznych. Zostaną one wymienione i pokrótce opisane w dalszej części artykułu.

Atrakcyjna cena i łatwość utrzymania w czystości

Standardowy chodnik sznurkowy charakteryzuje się ciasnym splotem, a także widocznymi na pierwszy rzut oka włóknami. Świetnie nadaje się zwłaszcza do zamaskowania zniszczonej podłogi drewnianej. Jego podstawowym atutem jest niska cena – kosztuje znacznie mniej od tradycyjnych modeli wełnianych, bawełnianych, a nawet wykonanych z materiałów syntetycznych. Na rynku bez problemu znajdziemy egzemplarze w przedziale 50-200 złotych (zależnie od rozmiaru i producenta).

Kolejna istotna zaleta to bez wątpienia wysoka podatność na czyszczenie. Wszelki kurz i większe zabrudzenia szybko usuniemy z powierzchni za pomocą zwykłego odkurzacza, natomiast do eliminacji głęboko osadzonych plam możemy wykorzystać zrobiony samodzielnie roztwór wody z dodatkiem sody oczyszczonej. Oczywiście istnieją też gotowe preparaty przeznaczone do prania na sucho. W okresie wiosenno-letnim zaleca się z kolei regularne trzepanie chodnika sznurkowego na zewnątrz domu.

Wytrzymałość zaskoczy niejednego użytkownika

Na uwagę zasługuje z pewnością fakt, że omawiany chodnik ze względu na brak runa wykazuje się ponadprzeciętną odpornością na odkształcenia mechaniczne oraz ścieranie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby postawić na nim komodę, stolik kawowy, szafkę na buty czy inny dowolny mebel. Dozwolone jest również nieustanne chodzenie w butach po jego powierzchni bez ryzyka powstania zauważalnych śladów. Co ważne, nawet długotrwała ekspozycja na promienie słoneczne nie spowoduje brzydkich odbarwień. Chodnik sznurkowy stanowi zatem zakup na co najmniej kilkanaście lat.

Dla wielu osób bezcenną zaletą okaże się zdolność do tłumienia niepożądanych dźwięków, wynikająca bezpośrednio z bardzo zwartej tekstury splotu. Oznacza to niegenerowanie hałasów, które mogłyby zakłócać święty spokój sąsiadom (prawdziwe wybawienie w blokach wielopiętrowych). Oto pozostałe właściwości przemawiające za wyborem chodnika sznurkowego:

  • niska waga ułatwiająca zarówno przenoszenie z miejsca na miejsce, jak i czyszczenie
  • niepodatność na przyciąganie sierści zwierzęcej i rozwój groźnych dla zdrowia roztoczy czy grzybów
  • dostępność w szerokiej palecie kolorystycznej i wzorniczej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *