Jak wycenić mieszkanie?

Wartość mieszkania uzależniona jest od wielu czynników. Żeby ją ustalić, trzeba uwzględnić nie tylko tendencje na rynku nieruchomości czy jego metraż, ale też wiele innych kwestii. W tym artykule przedstawimy, co trzeba wziąć pod uwagę ustalając cenę mieszkania.

Jak wycenić mieszkanie?

Lokalizacja, metraż mieszkania i stan techniczny

Wartość mieszkania zawsze związana jest z jego lokalizacją. To cecha, na którą nie ma się wpływu. Mieszkanie zlokalizowane na peryferiach miasta jest tańsze od tego położonego w jego centrum. Zwłaszcza ceny nieruchomości w metropoliach i dużych miejscowościach potrafią znacząco różnić się w zależności od lokalizacji.

Kolejną kwestią wpływającą na wartość mieszkania jest jego metraż. Im jest ono większe, tym za lokal trzeba zapłacić więcej. Oprócz samego metraża liczy się też układ pomieszczeń i liczba pokoi. Przestronne i funkcjonalne mieszkania są bardziej wartościowe.

Żeby wycenić mieszkanie, trzeba też wziąć pod uwagę stan techniczny. To cecha, na którą ma się realny wpływ. W przypadku, gdy celem jest sprzedaż nieruchomości, zdecydowanie warto ją odświeżyć.

Rynek nieruchomości, dostęp do infrastruktury i inne kwestie

Okazuje się, że mieszkania zlokalizowane bliżej obiektów użyteczności publicznej, np. szkół czy ośrodków kulturowych, najczęściej są bardziej wartościowe. Na cenę nieruchomości wpływa też rok budowy budynku. Starsze obiekty nie są tak atrakcyjne, jak te nowe. Żeby wycenić mieszkanie, trzeba też wziąć pod uwagę aktualną sytuację na rynku nieruchomości, czyli podaż, popyt oraz trendy cenowe w danej lokalizacji. Do tego trzeba też doliczyć ogólną koniunkturę gospodarczą.

Sprawdź również: Mieszkania deweloperskie – zalety inwestowania

Jak widać, żeby wycenić mieszkanie, trzeba wziąć pod uwagę wiele aspektów. Nie jest to łatwe zadanie, dlatego warto zlecić je ekspertom. Nikt przecież nie chce sprzedać nieruchomości po zaniżonej cenie – także zbyt wysoka spowoduje problemy ze sprzedażą mieszkania. Dlatego warto skonsultować się z ekspertami. Value Properties to firma, która pomoże w ustaleniu wartości mieszkania. Można też u niej szybko i sprawnie sprzedać nieruchomość. Sprawdź tutaj https://valueproperties.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *