Czy można wybielać martwe zęby?

Uzyskanie zdrowego i śnieżnobiałego uśmiechu jest ważne dla wielu osób. Nierzadko stanowi ono podstawę dobrego samopoczucia i pewności siebie. Niestety czasami mogą one zmieniać swój odzień, a co za tym idzie, wyglądać mniej estetycznie. W takim wypadku zazwyczaj stosuje się wybielanie zębów. Czy jednak można również w ten sposób rozjaśnić martwe zęby, które często matowieją i żółkną?

Co określa się mianem martwego zęba?

Martwy ząb to ząb, który utracił żywą tkankę — miazgę zęba. Stanowi ona najbardziej wewnętrzną warstwę zęba, zawierającą nerwy, naczynia krwionośne i tkankę łączną. Kiedy zostaje ona zainfekowana lub uszkodzona w wyniku urazu albo choroby zębów, nie może już prawidłowo funkcjonować i ząb umiera. Do częstych przyczyn obumarcia zęba należą ubytki, choroby zębów oraz ich nieprawidłowe leczenie kanałowe. Jednym z objawów świadczących o tym, że ma się do czynienia z martwym zębem, jest zmiana jego koloru. Nierzadko staje się on matowy, szary, brązowy, a w niektórych przypadkach nawet czarny. To może znacząco obniżać estetykę uśmiechu.

Wybielanie martwych zębów — czy to możliwe?

Wybielanie martwych zębów jest możliwe, jednak proces ten okazuje się trudniejszy niż usuwanie przebarwień ze zdrowych zębów. Należy również pamiętać o tym, że zawsze powinien wykonywać je dentysta. Przeprowadzaniem takiego zabiegu zajmują się m.in. stomatolodzy z gabinetu STOMATOLOGIA.me. Jedną z metod służącą do zmiany koloru martwego zęba jest ta określana jako wewnętrzkomórkowa. Podczas tej procedury dentysta usuwa martwą miazgę z wnętrza zęba i dokładnie oczyszcza kanały korzeniowe, zabezpieczając też sam korzeń. Następnie wprowadza preparat wybielający do wnętrza zęba i pozostawia go tam na określony czas. Później za pomocą wypełnienia ząb jest zamykany.

W niektórych przypadkach korzysta się z leczenia protetycznego, wykonując wybielanie zębów. W Kołobrzegu oraz wielu innych miastach zakłada się wtedy korony, szczególnie jeżeli wcześniej doszło do deformacji zęba, a inne metody nie przynoszą zadowalających efektów. Inną opcją są licówki. Doborem sposobu wybielania zawsze powinien zajmować się dentysta po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem i jego zbadaniu, co pozwoli wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do skorzystania z konkretnego rozwiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *