Jak uczyć się języka angielskiego i jego gramatyki

Nie da się pozyskać solidnych podstaw obcego języka w ciągu tygodnia, dwóch czy nawet jednego miesiąca. Nauka języka angielskiego musi potrwać znacznie dłużej, ale mimo wszystko jeśli zostanie ona dobrze przeprowadzona, bardzo szybko zacznie przynosić wyraźne i satysfakcjonujące efekty. Nieprzyjemne doświadczenia ze szkoły pozwalają przypuszczać, że angielskiego można się uczyć latami, by dalej nie być w stanie się w nim komunikować i dalej w ogóle go nie rozumieć.

Po pierwsze – planuj

Dobry plan działania to podstawa skuteczności. Jeżeli wiedza związana z językiem angielskim ma pozostać z człowiekiem na dłużej a nie ograniczyć się np. do znajomości po angielsku miesięcy (jak tutaj) lub dni tygodnia, musi być ona sumiennie utrwalana i regularnie powtarzana. Do tego niezbędne okazuje się to, by codziennie lub przynajmniej co drugi dzień przysiąść choć na moment do książek czy podręcznika albo przynajmniej obejrzeć jakiś film po angielsku, by po prostu mieć stały kontakt z językiem i regularnie się z nim oswajać.

Nie poddawaj się i stosuj różne metody

Nauka języka angielskiego nie jest więc sprintem, a maratonem. Wymaga umiejętnego rozplanowania w czasie i zawziętości, którą zdecydowanie warto w sobie wykształcić, aby nie poddać się już po paru tygodniach nauki, gdy te codzienne powtórki staną się już nużące i męczące. Z monotonią można zresztą walczyć. Aby utrzymywać motywację do nauki języka angielskiego na wysokim poziomie, wystarczy bawić się różnymi formami edukacji, korzystać ze zróżnicowanych materiałów i przeplatać ze sobą nowoczesne metody nauki z tymi tradycyjnymi i starodawnymi. Od czasu do czasu można zapisać się na grupowe zajęcia, pójść do kina na film w języku angielskim albo nawiązać kontakt z osobą pochodzącą z zagranicy, z którą można będzie rozmawiać na co dzień wyłącznie w języku angielskim. To właśnie taka naturalnie przychodząca nauka angielskiego ma najwięcej sensu, bo też nie traktuje się jej jak zwykłą naukę i dzięki temu nie trzeba się do niej zmuszać czy też szczególnie zachęcać.

Jak się uczyć się gramatyki angielskiej?

O znajomości języka angielskiego można mówić wyłącznie wtedy, gdy jest się w stanie porozumieć w tym języku lub np. napisać emaila i to najlepiej bez pomocy żadnych zewnętrznych słowników czy innych osób. Nawet podczas mówienia trzeba jednak w miarę dobrze posługiwać się obcą gramatyką, pozwalającą na prawidłowe konstruowanie zdań, używanie odpowiednich języków we właściwym czasie i dobrą odmianę poszczególnych słówek.

Angielski gramatyka jest znacznie prostsza niżeli ta polska, jednakże nie zmienia to faktu, że ją również trzeba przyswoić i nad nią pracować, aby opanować ją w takim stopniu, by móc z niej korzystać po prostu podświadomie, w ogóle nie zastanawiając się nad tym, jakiego czasu użyć i jakie słówko pytające wypowiedzieć na samym początku zdania. Oczywiście tę gramatykę opanowuje się podczas samego mówienia, czytania i słuchania, jednakże choć tego typu aktywności powinny stanowić bazę każdego kursu językowego albo i samodzielnej nauki, warto od czasu do czasu uzupełnić je dość tradycyjnymi metodami edukacji, polegającymi na podążaniu za podręcznikiem i wykonywaniu różnych ćwiczeń w specjalnym zeszycie. W szkołach tego rodzaju podręczniki nadal są używane na potęgę, bo jednak sporo można się z nich nauczyć. Wypełnianie ćwiczeń i odgadywanie kolejnych zadań to stosunkowo dobra zabawa, która sprawia, że nauka gramatyki angielskiej staje się całkiem przyjemna, a przede wszystkim satysfakcjonująca z uwagi na wysoką widoczność czynionych postępów i widoczność własnego rozwoju.

Jak wygląda nauka gramatyki na kursach językowych?

Oczywiście w tym momencie większość kursów językowych opiera się na ćwiczeniach komunikacji, jednakże błędem jest unikanie wszelkich innych sposobów przyswajania wiedzy i odrzucania ich zupełnie w stu procentach. Więcej czasu lepiej przeznaczać na mówienie niżeli rozwiązywanie ćwiczeń, ale jeśli angielski gramatyka ma zostać opanowana w pełni, trzeba jednak czasem do niej przysiąść, poczytać co nieco o konkretnych zasadach, spróbować je przyswoić, a dopiero potem zacząć używać ich w praktyce.

Przy współpracy z english-online.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *