Jak dobrać eleganckie lampy do swojego salonu

Lampy są nie tylko źródłem sztucznego światła, ale również elementem dekoracyjnym, który może podkreślić charakter wnętrza, wprowadzając do niego ciepło, energię lub spokój. Dzieli się je na modele wiszące oraz stojące. W jaki sposób wykorzystać eleganckie lampy w swoim salonie?

Eleganckie lampy do salonu czy żyrandole?

W nowoczesnych aranżacjach zazwyczaj wykorzystuje się lampy wiszące o geometrycznej kubaturze i jednolitej kolorystyce, bez wstawek dekoracyjnych. Żyrandole nawiązują natomiast swoim wyglądem do wnętrz pałacowych wypełnionych bogato zdobionymi meblami, porcelanowymi akcesoriami itp. Choć prezentują się one niezwykle elegancko, zajmują sporo miejsca, dlatego ich adaptacja do salonu o niskim suficie będzie ogromnym wyzwaniem. Montaż żyrandolu doprowadzi do zaburzenia harmonii wnętrza, które stanie się zbyt przytłaczające dla użytkowników. Lepszym rozwiązaniem jest zatem wybór eleganckiej lampy sufitowej, wiszącej bliżej sklepienia salonu. W przypadku niewielkiego wnętrza, można zdecydować się na zamontowanie modelu z kilkoma oprawami ustawianymi w różnych kierunkach jako zamiennika dla oświetlenia podłogowego i meblowego.

Dlaczego warto wybrać do salonu lampy sufitowe?

Eleganckie lampy wiszące wyróżnia świetna jakość wykonania połączona z funkcjonalnością. Dzięki temu można je wykorzystywać w różnorodnych aranżacjach – nowoczesnych bądź tradycyjnych. Do minimalistycznego wnętrza świetnie pasują reflektory sufitowe, które nie zajmują dużo miejsca, zapewniają silny strumień światła, a jednocześnie są praktyczne w codziennym użytkowaniu. Świetnie prezentują się w małym wnętrzu lub przestronnym salonie jako dodatkowe oświetlenie. Alternatywą dla nowoczesnych reflektorów są eleganckie plafony bezpośrednio wkomponowane w sufit.  Najczęściej montuje się je nad stołem w jadalni bądź ciasnych łazienkach a prosta forma wpływa na łatwość ich utrzymania w nienagannej czystości. Eleganckie plafony mają różnorodne zdobienia, takie jak sztukateria bądź płaskorzeźby. Nierzadko ich design wzbogacany jest wytwornym obramowaniem.

Długie lampy wiszące – w jakim salonie najlepiej się sprawdzą?

W opozycji do plafonów i reflektorów sufitowych stoją duże lampy wiszące do pokoju dziennego. Warto pamiętać, że ze względu na swoją formę mogą one ograniczać przestrzeń, dlatego nie zaleca się ich montażu na niskich sufitach. Nowoczesne lampy wiszące zapewniają jednak równomierne oświetlenie pomieszczenia. Wiele modeli ma regulowaną długość, co pozwala na zmianę obszaru jasności w zależności od pory dnia, czy też indywidualnych preferencji.

Eleganckie lampy do salonu powinny pasować nie tylko do wyglądu pomieszczenia, ale również jego wielkości. Przy ich wyborze warto uwzględnić design, materiał wykonania oraz dodatkowe funkcje. Dzięki temu lampa wisząca będzie się pięknie prezentować, a jednocześnie spełniać potrzeby wszystkich domowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *