Książki dla dzieci – które i jak wybrać?

Czytanie rozwija wyobraźnię, poszerza zakres słownictwa i poprawia pamięć. Po książki dla dzieci można sięgać już w przypadku niemowląt, gdyż wczesny kontakt z czytaniem sprzyja prawidłowemu rozwojowi. Książeczki podobają się maluchom, przedszkolakom i starszym dzieciom pod warunkiem, że są dostosowane do ich wieku zarówno pod względem stopnia trudności i długości tekstu, jak i oprawy graficznej. Co czytać z dziećmi, by zainteresować je literaturą?

Książeczki kontrastowe dla niemowląt

Niemowlęta nie rozumieją czytanego tekstu, lecz gdy czyta się im na głos dowolną książkę lub czasopismo, często są spokojne i wyciszone. Wsłuchują się w głos rodzica i czują się bezpieczniej. Nie trzeba jednak czytać maluszkom wyłącznie w celu ich uspokojenia, gdyż równie dobrze można sięgać po książki dla dzieci w wieku 12-24 miesięcy. Pozycje z tej grupy obejmują książeczki kontrastowe, które sprzyjają rozwojowi wzroku od najmłodszych lat i nauce skupiania uwagi na różnych przedmiotach. Ilustracje w barwach dobieranych na zasadzie przeciwieństwa sprawiają, że dziecko dłużej przygląda się obrazkom i chętniej spędza czas przy książeczce.

Oprócz książeczek kontrastowych dla najmłodszych dzieci odpowiednie są publikacje służące rozwojowi słownictwa. Książki dla dzieci w wieku do 2 lat z obrazkami zwierząt, ubrań, roślin, zwierząt bądź owoców uczą maluchy nazw różnych przedmiotów i zachęcają do ich powtarzania po rodzicu.

Książki dla przedszkolaków

W wieku 3-5 lat dzieci są gotowe na czytanie pierwszych, krótkich historii. Dobrym wyborem dla nich są opowiadania z morałem, jak i książki o problemach pojawiających się w przedszkolu, na placu zabaw bądź w kontaktach z rówieśnikami. Na uwagę zasługują także wszelkie publikacje, które wyjaśniają przedszkolakom, na czym polega wizyta u lekarza, jak przebiega przygotowanie pasażerów na lotnisku przed odlotem, jak bezpiecznie zachowywać się w lesie czy też, w jaki sposób powstają różne produkty spożywcze w gospodarstwie rolnym.

Książka dla dzieci w wieku 3-5 lat powinna być opatrzona wieloma ilustracjami, które równoważą długość tekstu i sprzyjają utrzymaniu wysokiego poziomu skupienia małego czytelnika. Rodzic może rozmawiać z dzieckiem o przeczytanej treści i opowiadać więcej o obrazkach. Wspólne czytanie i rozmawianie pomaga budować więzi rodzinne i jednocześnie zwiększać zainteresowanie dziecka światem, który je otacza.

Książki dla uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej

Dzieci w wieku 6-8 lat stopniowo rozwijają umiejętność samodzielnego czytania. Uczą się jej w różnym tempie, jednak po ukończeniu 1 lub 2 klasy szkoły podstawowej zwykle są w stanie samodzielnie przeczytać niedługie książeczki i zrozumieć ich treść. Na tym etapie dobrze sprawdzają się opowiadania liczące do kilkudziesięciu stron, które mają dość krótkie, proste zdania bez zawiłych opisów. Młodzi czytelnicy chętnie sięgają zarówno po opowiadania o zwierzętach i magicznych stworzeniach, jak i po książki z detektywistycznymi zagadkami.

W przypadku uczniów, którzy nadal uczą się samodzielnego czytania, książka dla dzieci powinna mieć dość duże litery. Czytanie drobnego druku spowalnia naukę i zniechęca pierwszoklasistę do sięgania po lektury. Większe litery sprawiają, że młody czytelnik szybciej je rozpoznaje i nie gubi się w treści, co sprzyja lepszemu zrozumieniu historyjki.

Jakie książki wybierać dla starszych dzieci?

Gdy dziecko opanuje umiejętność samodzielnego czytania, warto dać mu wolną rękę przy wybieraniu kolejnych książek. Lektury szkolne takie jak „Ania z Zielonego Wzgórza” nie zawsze trafiają w gust uczniów, gdyż ich treść jest nieaktualna. Z tego względu młodzi czytelnicy w wolnym czasie powinni sięgać po te pozycje, które naprawdę ich interesują i umożliwiają identyfikowanie się z bohaterami. Mogą to być zarówno książki przygodowe, jak i fantasy. Dzieci w wieku 9-12 lat chętnie sięgają również po serie książek detektywistycznych, w których ich rówieśnicy rozwiązują zagadki i pomagają złapać przestępców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *