Własny świat w pokoju mieszkalnym – Możliwości tapet

Dom powinien być naszym bezpiecznym schronieniem, do którego wracamy każdego dnia, stoczywszy kolejną małą „bitwę o przetrwanie” w szkole czy miejscu pracy. Powinien być jednocześnie przestrzenią, za którą zaczynamy tęsknić również wtedy, gdy wybieramy się w wakacyjną podróż. Powinniśmy móc stworzyć w nim własny świat, gdy ten na zewnątrz nie spełnia naszych oczekiwań. Możemy to zrobić między innymi dzięki tapetom, które jak chyba żaden inny element wystroju wpływają na atmosferę danego wnętrza.

 

Być może naszym wielkim marzeniem jest udać się na wyprawę do egzotycznych krajów i zanurzywszy się w bogactwie tamtejszych doznań już nigdy nie powrócić do szarej nadwiślańskiej codzienności. Na drodze do realizacji podobnych planów często stają kwestie finansowe, zobowiązania zawodowe albo rodzinne czy zbyt mocne mimo wszystko zakorzenienie w europejskiej kulturze. W jakimś stopniu możemy jednak spełnić nasze marzenie, ozdabiając ściany salonu lub sypialni tapetą w orientalne motywy, dzięki której choć na chwilę przeniesiemy się do wnętrza bajecznego pałacu czy nawet „tylko” na znaną z ekranizacji powieści Jane Austen sielską angielską prowincję. Możliwości tapet są pod tym względem praktycznie nieograniczone.

 

Bliżej natury

Nie wszyscy śnią o podróżach. Niektórzy chcieliby po prostu mieć więcej kontaktu z przyrodą. Mieszkając w wielkomiejskim bloku, mogą sobie jednak często pozwolić najwyżej na weekendowe wypady na łono natury, które chociaż przyjemne, nie zawsze im wystarczają. Z pomocą znów potrafią przyjść w takiej sytuacji tapety – tym razem zdobione motywami roślinnymi albo do złudzenia imitujące drewno, kamień czy sierść zwierząt, nie tylko z wyglądu, ale nierzadko również pod względem wyczuwalnej w dotyku faktury. Jeśli i to będzie dla nas zbyt mało, rozważmy inwestycję w tapety wykonane z naturalnych włókien, trawy, rafii albo bambusa.

 

Ład i harmonia w świecie pełnym chaosu

Kolejnym zazwyczaj nieosiągalnym, ale możliwym w realizacji przynajmniej w sferze własnego domu jest marzenie wielu osób o porządku i pewnej przewidywalności w świecie pełnym chaosu i nie zawsze przyjemnych niespodzianek. Nie mamy wpływu na pogodę, zachowania innych ludzi czy spóźniające się środki komunikacji. Możemy jednak w najdrobniejszym szczególe zaplanować wygląd naszego mieszkania i dopilnować, by wszystko znajdowało się dokładnie na swoim miejscu. Wrażenie ładu i harmonii wprowadzimy do wnętrza na przykład dzięki idealnie zgranym z pozostałymi jego elementami tapetom w geometryczne wzory, których bogaty wybór znajdziemy chociażby w sklepie Kraina Barw.

 

Trwałość i elastyczność

A co, jeśli wręcz przeciwnie – uwielbiamy zmiany? Albo co chwila odkrywamy nową inspirację, by śnić o kolejnych celach? Wbrew pozorom ściągnięcie ze ściany tapety, która się nam znudziła, nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Struktura współczesnych tapet – zarówno papierowych, jak i winylowych (które można zastosować również w kuchni oraz łazience!) czy tych na flizelinowym podkładzie – została opracowana tak, by z jednej strony zapewnić im trwałość na długie lata, a z drugiej umożliwić łatwą wymianę za każdym razem, gdy tylko przyjdzie nam na to ochota.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *