Mózgowe porażenie dziecięce i choroby spektrum autyzmu kluczowymi tematami pierwszego w Polsce Światowego Dnia Krwi Pępowinowej

15 listopada świętujemy World Cord Blood Day, czyli Światowy Dzień Krwi Pępowinowej. Tegorocznym, pierwszym obchodom tego dnia w Polsce, organizowanym przez Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM), towarzyszą przełomowe wieści z dziedziny medycyny. Do chorób, w których leczeniu wykorzystywane są komórki macierzyste z krwi pępowinowej, dołączają choroby spektrum autyzmu oraz mózgowe porażenie dziecięce.

Krew pępowinową można zabezpieczyć tylko raz w życiu – podczas porodu. Dlatego ważne jest żeby przyszli rodzice uzyskali obiektywne i dokładne informacji na temat krwi pępowinowej, aby mogli świadomie podjąć decyzję o deponowaniu lub nie komórek macierzystych krwi pępowinowej. Decyzja o ustanowieniu 15 listopada Światowym Dniem Krwi Pępowinowej (World Cord Blood Day) wzięła swoje źródło w zrozumieniu, że niezbędna jest edukacja na poziomie globalnym. Jej inicjatorem jest Save the Cord Foundation, a polskim partnerem Polski Bank Komórek Macierzystych.

Od czasu, kiedy w 1988 roku we Francji dr Éliane Gluckman oraz dr Hal Broxmeyer przeprowadzili pierwsze przeszczepienie komórek macierzystych z krwi pępowinowej, na całym świecie odbyło się ponad 40 tysięcy takich operacji.

Komórki macierzyste już od 29 lat są standardową terapią w leczeniu ponad 80 ciężkich chorób. W świetle najnowszych badań klinicznych krew pępowinowa może pomóc dzieciom cierpiącym na mózgowe porażenie dziecięce oraz choroby spektrum autyzmu. Dlatego tegoroczne obchody Światowego Dnia Krwi Pępowinowej nabierają szczególnego wymiaru, a nadrzędnym celem staje się propagowanie wśród rodziców wiedzy na ten temat, a także wspieranie pozyskiwania komórek macierzystych na całym świecie – podkreśla dr Tomasz Baran z PBKM.

World Cord Blood Day to szczególny moment w roku, w którym naukowcy na sześciu kontynentach uczestniczą w wydarzeniach mających na celu upowszechnienie wiedzy na temat możliwości płynących z bankowania krwi pępowinowej. Centralnym punktem obchodów World Cord Blood Day jest transmitowana na cały świat konferencja z udziałem: dr Éliane Gluckman, która wykonała pierwsze na świecie przeszczepienie komórek macierzystych krwi pępowinowej, prof. Joanne Kurtzberg z Duke University, która przedstawi szanse, jakie daje autologiczne podanie krwi pępowinowej dzieciom z chorobami neurologicznymi, takimi jak autyzm czy mózgowe porażenie dziecięce, dr Filippo Milano, który opowie o leczeniu komórkami macierzystymi dzieci z chorobami metabolicznymi.

Dotychczasowe wyniki badań są spektakularne – w przypadku chorób spektrum autyzmu u dzieci które miały podane komórki macierzyste wzmacniają się umiejętności społeczne, zwłaszcza rozwój mowy. – Jesteśmy świadkami tego, co jeszcze niedawno wydawało się fantastyką naukową – mówi dr hab. Magdalena Chrościńska-Krawczyk, neurolog dziecięcy. – Tymczasem najnowsze badania naukowe przekraczają wizję medycyny wielu futurologów. Okazuje się, że w leczeniu tak skomplikowanego zaburzenia jak autyzm, dzięki wykorzystaniu krwi pępowinowej, stwierdzono istotną poprawę zachowań społecznych, funkcji mowy, a także wzrost inteligencji w skali niewerbalnej. Wszystkie osoby, które mają do czynienia z autyzmem, zarówno rodzice dzieci autystycznych, jak i lekarze oraz badacze, odczuwają ogromną nadzieję związaną z rozwojem tej rewolucyjnej metody leczenia.

Działający już od 15 lat Polski Bank Komórek Macierzystych to największy w Polsce bank komórek macierzystych pobierający krew pępowinową na cele publiczne i rodzinne. Sceptycy podważają sens rodzinnego bankowania krwi pępowinowej wskazując, że komórkami macierzystymi nie da się wyleczyć każdej choroby. Jednak postęp jaki dokonał się w ciągu ostatnich 15 lat rozwiewa te wątpliwości – komórki macierzyste nie tylko są powszechnie stosowane w hematologii, ale zabezpieczone w banku rodzinnym podczas porodu niosą nadzieje dzieciom chorym na autyzm, czy mózgowe porażenie dziecięce.

Zdarza się, że podważa się zasadność bankowania krwi pępowinowej z uwagi na fakt, że nie wszystkie choroby hematologiczne można leczyć własnymi komórkami macierzystymi. Teraz, kiedy opublikowano wyniki badań leczenia komórkami macierzystymi dzieci cierpiących na mózgowe porażenie dziecięce, możemy im powiedzieć, że zabezpieczenie krwi pępowinowej przy porodzie to realny dostęp do leczenia dla tych rodzin, które się na zdecydują. W przyszłym roku rozpoczniemy współpracę z Fundacją, dzięki której możliwe będzie zrefundowanie terapii komórkami macierzystymi dla dzieci z wybranymi chorobami neurologicznymi, które własnej krwi pępowinowej nie mają – mówi Tomasz Baran. – Czujemy się odpowiedzialni za podnoszenie świadomości społecznej w sferze znaczenia krwi pępowinowej dla ochrony zdrowia i dostępu do najnowocześniejszych metod leczenia. Dlatego właśnie celem współorganizowanego przez nas Światowego Dnia Krwi Pępowinowej jest inicjowanie i wzmacnianie dyskusji na temat możliwości, jakie niosą ze sobą komórki macierzyste. Chcemy, aby w Polsce tak jak na całym świecie każda kobieta w ciąży świadomie podejmowała decyzję co chce zrobić z krwią pępowinową.

Obchodom Światowego Dnia Krwi Pępowinowej towarzyszyć będzie akcja publicznego bankowania krwi w wielu placówkach medycznych współpracujących z PBKM. W październiku i listopadzie bieżącego roku, w około 30 szpitalach w całym kraju rodzice mogą zdecydować się na zdeponowanie komórek macierzystych z krwi pępowinowej na cele publiczne, a przez to uratować czyjeś życie i zdrowie.

Więcej informacji na temat terminów i miejsc publicznego bankowania można znaleźć na stronie https://www.pbkm.pl/aktualnosci/2017/zostan-dawca-krwi-pepowinowej.

 

Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM) został założony w 2002 roku w Warszawie. Jest polską firmą biotechnologiczną, która specjalizuje się w pobieraniu, preparatyce, zamrażaniu i przechowywaniu komórek macierzystych
z krwi pępowinowej w celu późniejszego, ich wykorzystania w leczeniu. PBKM świadczy profesjonalną i kompleksową usługę deponowania komórek macierzystych z krwi pępowinowej według najlepszych europejskich i amerykańskich standardów medycznych. Jako jedyny bank w Polsce jest akredytowany przez American Association of Blood Banks. PBKM regularnie poddawany jest audytom Krajowego Centrum Bankowania Tkanek i Komórek sprawdzającym z ramienia Ministerstwa Zdrowia poprawność dokonywanych procesów i stosowanych procedur. PBKM wraz z oddziałami w innych krajach Europy (m.in. Węgry, Turcja. Rumunia, Hiszpania, Włochy, Łotwa) skupione w grupie FamiCord, zgromadził ponad 150 tysięcy porcji krwi pępowinowej, co sytuuje firmę wśród największych firm świadczących usługę rodzinnego deponowania krwi pępowinowej w Europie. Banki z Grupy FamiCord dostarczyły krew pępowinową do blisko 1000 przeszczepień i terapii eksperymentalnych Polsce i zagranicą. Więcej informacji na stronie www.pbkm.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *