Jaki jest najlepszy wiek dziecka do nauki pływania?

Często rodzice dążą do tego, aby ich pociechy były aktywne fizycznie. Jest to zrozumiałe, jednak trzeba zadać sobie pytanie, czy dziecko na pewno jest zainteresowane uprawianiem jakiegoś sportu. Nie można małej istoty zmusić do czegoś, czego nie chce robić, bo efekty takich prac nie będą zadowalające dla żadnej ze stron.

Najczęściej rodzice posyłają swoje dzieci na basen, ponieważ można w ten sposób zadbać o kondycję fizyczną dziecka, zdrowie, ale też o to, aby schudło, gdy jest to konieczne. Przy okazji pływanie wpływa pozytywnie na regenerację organizmu, poprawę krążenia i poprawia samopoczucie najmłodszych istot. Jak widać wyraźnie zabranie dziecka na basen może okazać się świetnym pomysłem. Trzeba jednak wiedzieć, jaki wiek jest optymalny, aby rozpocząć naukę pływania u dziecka. Eksperci uważają, że nie ma konkretnego wieku, w którym dziecko powinno rozpocząć swoją przygodę z pływaniem.

Współpraca z nauczycielami pływania

Dziecko na basenie przebywać może już w okresie, kiedy ma około 6 miesięcy. Oczywiście wtedy jest zdane jedynie na pracę rodziców, ale przyzwyczajanie dziecka do wody jest bardzo ważne we wczesnym okresie jego życia, ponieważ później może być to trudne do zrealizowania.

Nauka pływania powinna się jednak rozpocząć wtedy, gdy dziecko ma około 4-5 lat. Wtedy jest najlepszy czas na to, aby wdrożyć jakieś zajęcia praktyczne, którym dziecko będzie mogło podołać samodzielnie, oczywiście z pomocą doświadczonego nauczyciela pływania. Dziecko dużo rzeczy zaczyna wtedy rozumieć, może na basenie przepłynąć samodzielnie pierwsze metry i zobaczyć, że pływanie może sprawiać mu wiele radości. Oczywiście wszystko zależy od chęci dziecka, jego zaangażowania oraz poziomu umiejętności. Im wyższy poziom początkowy, tym trudniejsze będą zajęcia.

Zachowanie pełnej kontroli

Nauczyciele pływania, którzy odpowiedzialni są to, aby dziecko nauczyło się pływać muszą stale je kontrolować. Dzięki temu mała istota nie będzie narażona na żadne nieprzyjemności. Nie można jednak zmuszać dziecka do pływania, ponieważ wtedy mogą się w dziecku narodzić różnorodne lęki oraz obawy przed wodą, które uaktywnią się w dorosłym życiu. Trzeba też mieć na uwadze to, iż dziecko na basenie nigdy nie powinno być pozostawione samo sobie, ponieważ nawet mały błąd może skończyć się tragicznie. Dziecko znajdujące się w wieku 4-5 lat może bez problemów rozpocząć naukę pływania, a od nauczyciela zależy to, jakim konkretnie stylem będzie pływała taka istota, ponieważ do wyboru jest wiele różnorodnych stylów pływackich. 

Firmy uczące dzieci pływać:

 

Jeden komentarz do “Jaki jest najlepszy wiek dziecka do nauki pływania?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *