3 sposoby na suche oko – sprawdź, jak sobie radzić

Zespół suchego oka to schorzenie, które dotyka nawet co czwartego pacjenta gabinetu okulistycznego. Do niedawno objawy charakterystyczne były dla osób w podeszłym wieku, ale na suche, piekące, swędzące oczy skarżą się coraz młodsze osoby. Sprawdź, jak radzić sobie z tymi przykrymi objawami.

 

Zespół suchego oka to bardzo przykre schorzenie, które związane jest z takimi objawami, jak: uczucie obecności ciała obcego lub piasku pod powiekami, przesuszenie rogówki lub przeciwnie, nadmierne łzawienie, a w niektórych przypadkach nawet kłopoty z widzeniem. Przyczyną suchości oka jest niedostateczna jakość i ilość filmu łzowego, który pokrywa powierzchnię oka. Ubytki w filmie łzowym powodują przykre uczucie tarcia, swędzenia, pieczenia. Oto 3 skuteczne metod radzenia sobie z tymi objawami.

 

1. Używaj kropel do oczu

Pamiętaj jednak, że krople do oczu nie powinny być używane zbyt często oraz że powinny być to krople odpowiedniej jakości. Uzupełnienie filmu łzowego z wykorzystaniem kropli do oczu bardzo szybko przynosi ulgę w objawach, ale nie powinno to być jedyne działanie, które podejmujesz w celu polepszenia swojego komfortu widzenia. Warto widzieć, że ni każde krople do oczu przynoszą ulgę w leczeniu schorzenia, jakim jest zespół suchego oka. Krople na zaczerwienione oczy mogą znacznie pogorszyć stan twojego oka, zwiększając ciśnienie w gałce. Jeśli szukasz substancji, która przyniesie ci ulgę, poproś farmaceutę o tak zwane sztuczne łzy lub o krople do oczu nawilżające.

 

2. Zatroszcz się o odpowiednią dietę

Jeśli chcesz cieszyć się zdrowym wzrokiem, koniecznie wprowadź do codziennego jadłospisu produkty bogate w substancje odżywcze dla wzroku. Do tych produktów należą między innymi tłuste ryby (makrela, łosoś, śledź, sardynki, tuńczyk), które zawierają duże ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 3. Te kwasy są bardzo istotne dla oczu między innymi dlatego, że to właśnie w nich rozpuszczają się witaminy i substancje odżywcze. Dodatkowo do diety dobrze wprowadzić czerwone owoce bogate w antyoksydanty (żurawina, winogrona, porzeczka, truskawka) oraz pomarańczowe warzywa (dynia, marchewka, bataty), które są doskonałym źródłem kluczowej dla zdrowia oczu witaminy A.

 

3. Prowadź zdrowy tryb życia

Może wydawać się, że ilość czasu spędzana na świeżym powietrzu nie ma szczególnego wpływu na zdrowie wzroku. W praktyce jednak jest inaczej. Warto wyjść z domu i co najmniej kilka godzin w tygodniu spędzić na świeżym powietrzu. Zapewni to nie tylko zdrową porcję ruchu, ale tez odpowiednią ekspozycję na słońce. To pobudzi produkcję witaminy D w twoim organizmie. Witamina D jest kluczowa dla zdrowia skóry, włosów oraz oczu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *