Na jakich tworzywach można drukować metodą sitodruku?

Sitodruk to jedna z najpopularniejszych technik drukarskich, wykorzystywana wszędzie tam, gdzie klasyczny zadruk papieru to zdecydowanie za mało. Nic dziwnego, że technologię tę ukochały sobie agencje reklamowe, a także firmy pragnące nanieść swój logotyp na różnego typu gadżety promocyjne. O sile sitodruku decyduje jego trwałość w późniejszym użytkowaniu, atrakcyjna cena (zwłaszcza przy dużych nakładach) oraz szerokie możliwości, jeśli chodzi o wybór podłoża.

Jednym z najczęściej spotykanych zastosowań sitodruku jest wykorzystanie go do zdobienia tekstyliów. Prawidłowo wykonany tą techniką nadruk może być wielokrotnie prany bez jakiegokolwiek uszczerbku na jakości. Nie ma przy tym znaczenia, czy do czynienia mamy z tkaniną, czy dzianiną – ani czy wykonana jest z włókien naturalnych (np. len, bawełna), czy syntetycznych (jak choćby poliester). Stąd wszechstronne zastosowanie sitodruku w nadrukowywaniu wzorów i napisów m.in. na czapki, koszulki, torby, bluzy albo elementy odzieży roboczej, a nawet… parasole.

 

Nie tylko tekstylia

Odporność na ścieranie, wilgoć oraz inne czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie ultrafioletowe, pozwala wykorzystać sitodruk również do zadrukowywania wielkoformatowych powierzchni reklamowych, czyli różnego typu plakatów – ale też do produkcji opakowań. –

Podłożem w tym przypadku może być zarówno papier albo tektura, jak i metal czy też tworzywo sztuczne, np. w postaci folii – mówi ekspert z pracowni sitodruku Tomex w Bielsku-Białej.

 

2D, 3D

Warto w tym momencie zaznaczyć, że sitodruk z powodzeniem zastosować można w zdobieniu powierzchni nie tylko płaskich, ale też wypukłych, przestrzennych, np. cylindrycznych. Pozwala to wykonać nadruki chociażby na długopisach, pojemnikach na butelki czy też samych butelkach – przy czym oprócz plastikowych wchodzą w grę tutaj również szklane.

 

Inne możliwości

Szkło to bowiem kolejny materiał, na którym sitodruk sprawdzi się doskonale. Wśród innych, do tej pory niewymienionych, na uwagę zasługują również między innymi drewno i skóra – naturalna i syntetyczna. Sitodruk używany bywa ponadto w produkcji klawiatur membranowych, obwodów drukowanych, układów scalonych czy odchodzących już do lamusa płyt kompaktowych.

 

Przygotowanie podłoża

Na koniec wspomnieć jeszcze trzeba, że w przypadku wykonywania barwnych zadruków na ciemnym podłożu metodą sitodruku konieczne jest przygotowanie białego podkładu, dzięki któremu podłoże to nie będzie się nieestetycznie przebijać na pierwszy plan, zaburzając pierwotne założenia kolorystyczne. Drukowane materiały wymagają też uprzedniego przygotowania rozmaitymi technikami w zależności od rodzaju farby, która ma zostać na nie naniesiona (np. wodna, wywabowa, efektowa lub popularne plastizole).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *