Odpowiednia higiena jamy ustnej – klucz do pięknych zębów i filmowego uśmiechu

Prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej to nie tylko regularne szczotkowania zębów.

Oczywiście jest to jeden z bardzo ważnych nawyków, który należy praktykować co najmniej dwa razy dziennie, najlepiej rano oraz wieczorem. Ważny jest wybór odpowiedniej szczoteczki oraz pasty do zębów. Najlepiej według lekarzy stomatologów sprawdzają się szczoteczki elektryczne, ponieważ są o wiele bardziej skuteczne w myciu zębów i pozwalają pozbyć się większości bakterii oraz zalegającego osadu z zębów i jamy ustnej. Szczoteczki elektryczne cechują się również innymi walorami – przy użyciu past wybielających, znacznie wpływają na wygląd zębów oraz w przypadku większości osób znacznie wybielają zęby.

 

W codzienną pielęgnację jamy ustnej i zębów warto jest włączyć również płyn do płukania ust, który posiada dodatkowe właściwości przeciwzapalne oraz antybakteryjne. Należy również regularnie czyścić przerwy pomiędzy zębami za pomocą specjalistycznej nici dentystycznej, która pozwala usunąć ewentualne drobinki jedzenia, które mogą wpaść pomiędzy szpary zębowe. Nawyk ten jest bardzo dobry, nawet pomimo regularnego szczotkowania zębów – czasami nawet mycie zębów nie pomaga w usunięciu zalegających cząstek jedzenia oraz bakterii, które się na nich mnożą. Jeśli do tej pory ktoś nie używał nici dentystycznej i nie wie, jak ją prawidłowo stosować warto jest poprosić swojego lekarza stomatologa o krótki pokaz użycia oraz wskazówki co do jej stosowania.

 

Bardzo ważnym elementem dbania o zęby są regularne wizyty u lekarza stomatologa. W przypadku dorosłych wizyty kontrolne powinny odbywać się co najmniej raz na pół roku – chyba, że w niektórych przypadkach lekarz zaleci częstsze kontrole, na przykład ze względu na większą podatność zębów i jamy ustnej na działanie szkodliwych czynników i próchnicy. Na wizycie kontrolnej stomatolog sprawdza stan uzębienia oraz ewentualnie dokonuje zaleczenia ubytków – regularne wizyty pozwalają na wczesne wykrycie zmian i dzięki temu interwencja lekarza jest znacznie łatwiejsza. Większe zmiany, które są niewykryte przez dłuższy czas mogą skutkować koniecznością bardziej skomplikowanego leczenia – na przykład leczenia kanałowego, którego skuteczność nie jest zawsze stu procentowa oraz jest bardzo kosztowna.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *